Barcelona s-a distrat cu Real Sociedad, 4-0 pe Camp Nou. Neymar și Suarez, din nou decisivi. Messi a marcat la meciul 600 din carieră

Aflată într-o formă senzațională, Barcelona continuă să promoveze fotbalul spectacol. După 4-0 pe Bernabeu cu Real Madrid și 6-1 în Liga Campionilor cu AS Roma, elevii lui Luis Enrique au făcut un nou meci senzațional în Primera, pe teren propriu cu Real Sociedad.

Când Messi, Neymar și Suarez sunt în formă, adversarii au șanse minime spre nule de a se alege cu punct sau puncte din meciurile cu Barcelona. Sâmbătă, Real Sociedad a venit pe Camp Nou, iar rezultatul a fost unul dur pentru basci. Neymar a deschis scorul în minutul 22 din pasa lui Dani Alves, același fundaș dreapta brazilian a centrat perfect pentru Suarez, iar uruguayanul a înscris pentru 2-0 în minutul 41. După pauză, Neymar a înscris din nou, în minutul 53, ajungând la 14 reușite în primele 13 etape din Primera.

Titular din nou, Messi a ieșit la rampă târziu, în minutele de prelungiri, când a marcat pentru 4-0, la meciul 600 din cariera de fotbalist profesionist.

În urma victoriei clare, Barca rămâne lider în Primera, cu 33 de puncte, șapte mai mult decât Atletico și nouă peste rivala Real Madrid.

Publicat: 28 11. 2015, 19:39
Actualizat: 28 11. 2015, 19:40