Barcelona, la primul eșec din acest sezon!** Catalanii au condus cu 2-0, dar au pierdut remiza cu un gol luat în ultimele secunde: Sociedad – Barça 3-2

FC Barcelona a înregistrat primul eșec din acest sezon în deplasarea de la San Sebastian, în ultimele secunde ale partidei din etapa a 20-a din Primera. Catalanii au condus în deplasarea de pe terenul lui Real Sociedad cu 2-0 după numai 25 de minute, cu Messi și Pedro pe post de marcatori. Partida părea că se va transforma într-o cursă solitară pentru echipa lui Tito Vilanova, dar golul lui Gonzalo Castro din finalul primei părți a schimbat total aspectul jocului.

La reluare, bascii au echilibrat partida și au pus presiune în jumătatea catalanilor, astfel că Pique s-a văzut nevoit să facă două faulturi care i-au atras eliminarea în minutul 56. Iar gazdele, aflate oricum pe val, de atât au avut nevoie. Același Gonzalo Castro a făcut dubla în minutul 63, iar catalanii păreau să nu priceapă ce se întâmplă.

Messi și-a reluat în serios rolul de coordonator al atacurilor catalane, dar defensiva lui Sociedad s-a ținut tare pe poziții până la final! Gazdele au sperat în șansa lor până în ultimele secunde, iar Agirretxe a adus un succes care sparge seria fără eșec din acest sezon a echipei lui Vilanova.

Publicat: 19 01. 2013, 20:53
Actualizat: 19 01. 2013, 20:54