Barcelona caută încă un magician. Catalanii au pus ochii pe noua vedetă a Romei, dar italienii n-au uitat episodul Malcom

Barcelona este în căutarea numărului 9 perfect, care să poată transforma în goluri pasele date de Luis Suarez. După ce i-a urmărit pe golgheterii Harry Kane (Tottenham), Mauro Icardi (Inter), Timo Werner (Red Bull), Krzysstof Piatek (Genova), Kasper Dolberg (Ajax) și Nicolás Pépé (Lille), gruparea catalană a pus ochii și pe atacantul turc, Cengiz Under al formației AS Roma.

Potrivit publicațiilor Daily Mirror și Sky Sports, Barcelona l-a trimis pe responsabilul pe fotbal internațional al clubului, Ariedo Braida, la meciul din Serie A, Fiorentina – AS Roma, încheiat 1-1, pentru a-l urmări pe jucătorul de 21 de ani. Under a evoluat timp de 74 de minute și a fost înlocuit de Patrik Schick.

Barcelona are concurență în vederea acestui transfer. Conform Daily Mail, jucătorul este dorit și de Arsenal și Tottenham. Pentru a-l transfera pe atacantul turc, gruparea blaugrana trebuie să scoată din buzunar nu mai puțin de 60 de milioane de euro.

Cengiz Under a marcat trei goluri și a oferit cinci pase de gol în acest sezon, în Serie A și în UEFA Champions League. Turcul a ajuns în 2017 la Roma, de la Bașakșehir, în schimbul a 13,4 milioane de euro.

Barcelona nu are o relație prea bună cu AS Roma. În vară, echipa din capitala Italiei era pe punctul de a semna cu brazilianul Malcom, dar catalanii l-au întors din drum și l-au convins să meargă pe Camp Nou. Atacantul de 21 de ani nu e mulțumit de situația de la Barcelona, a evoluat doar 105 minute în tricoul blaugrana și i-a anunțat pe oficialii clubului că vrea să plece de la echipă.

Publicat: 04 11. 2018, 12:21
Actualizat: 04 11. 2018, 12:22