Barcelona – Atletico Madrid 1-1. Suarez îi duce pe catalani în finala Cupei Spaniei

FC Barcelona a remizat, marți, pe teren propriu cu Atletico Madrid, scor 1-1 (1-0), în manșa retur din semifinalele Cupei Regelui Spaniei, și s-a calificat în ultimul act al competiției grație victoriei cu 2-1 din primul meci.

Luis Suarez a deschis scorul în minutul 43, apoi Barcelona a rămas în zece jucători după eliminarea lui Sergi Roberto (min. 57). Yannick Carrasco a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 69. În minutul 80, Kevin Gameiro a ratat un penalty, dar s-a revanșat trei minute mai târziu, când a restabilit egalitatea. Luis Suarez a fost eliminat în minutul 90 pentru lovirea unui adversar.

• Barcelona: Cillessen – Roberto, Pique, Umtiti, Alba – D. Suarez (Mascherano 62′), Rakitic (Iniesta 72′), Gomes – Messi, L. Suarez, Turan (Busquets 70′). Antrenor: Luis Enrique.
  • Atletico: Moya – Juanfran, Godin (Lucas 49′), Savic, Filipe Luis – Gaitan (Correa 48′), Niguez, Koke, Carrasco – Griezmann, Torres (Gameiro 61′). Antrenor: Diego Simeone.

FC Barcelona este deținătoarea trofeului și echipa cu cele mai multe Cupe ale Spaniei din istorie, 28.

În finala din acest an, catalanii vor juca împotriva învingătoarei din dubla manșă Celta Vigo – Alaves. La Vigo, scorul a fost 0-0. Returul va avea loc la Vitoria-Gasteiz, în Țara Bascilor, miercuri, de la ora 22.00.