Barcelona a remizat cu Bilbao, iar criticile curg: „Și-a pierdut identitatea. Joacă un fotbal sărac, primitiv”

FC Barcelona a reușit să smulgă un punct din meciul din La Liga cu Atheltic Bilbao, după ce a fost condusă 43 de minute. Fără Messi în primul 11, formația blaugrana nu a reușit să marcheze, ba chiar echipa pregătită de Eduardo Berizzo a înscris în prima repriză.

Susaeta a oferit o pasă perfectă în careu lui De Marcos, care a plecat de la limita offside-ului și a deschis tabela de marcaj.

În repriza a doua, Messi l-a înlocuit pe Vidal și a încercat să restabilească egalitatea. Gazdele s-au întrecut în ratări. Coutinho în minutul 62, iar Messi 15 minute mai târziu au zguduit bara echipei Athletic Bilbao. În minutul 84, Messi a șutat, portarul a respins, însă mingea a ajuns la Munir, care a fructificat ocazia și a dus scorul la 1-1.

În urma acestei remize, 1-1, cu Bilbao, Barcelona este pusă la zid de jurnaliștii iberici. Sport.es a concluzionat: „Această Barcelona putea câștiga sau pierde meciuri. Putea să câștige titluri. Dar nu mai este, a renunțat definitiv să mai fie Barca. Și-a pierdut toată identitatea. Nu mai are amprenta Barcelonei, acea echipă care avea posesie, căreia îi circula mingea și avea un joc spectaculos. Este o Barcelona care joacă un fotbal sărac, primitiv și egoist„.

Singurul care a scăpat de atacul presei din Spania este Messi: „Această Barcelona este complet legată de vedeta sa. Supraviețuiește datorită lui Messi. Este o Barcelona cu o incredibilă lipsă de identitate„.

Barcelona are 14 puncte în clasament și ocupă primul loc. Galacticii au 13 puncte, însă au un meci în minus. Vor juca în această seară, 29 septembrie, de la ora 21:45, cu Atletico Madrid, formație care ocupă locul al treilea în La Liga, cu 11 puncte.

Publicat: 29 09. 2018, 19:50
Actualizat: 29 09. 2018, 20:50