Barcelona a făcut show cu Atletico

Înaintea partidei din capitala Catalunyei, toată lumea redusese disputa dintre Barcelona și Atletico la duelul geniilor din Țara Tangoului, Lionel Messi și Kun Aguero.„Briliantul” din echipa lui Josep Guardiola a fost cel care a avut câștig de cauză în fața conaționalului. Începutul de meci a fost unul „electric”: 3-0 după opt minute!

A fost, poate, și răspunsul lui Messi la acuzele venite din partea socrului lui Aguero, nimeni altul decât celebrul Diego Armando Maradona. În momentul schimbării sale, Messi, autor al unui gol, a fost aplaudat în picioare, timp de câteva minute bune, de întreaga asistență, unii dintre cei prezenți făcând chiar plecăciuni! Xavi, Iniesta, Puyol, Eto’o, dar și ceilalți fotbaliști blaugrana au jucat însă magnific în fața unor madrileni pentru care și termenul de jaloane ar fi unul măgulitor.

Deși Henry a intrat pe teren în minutul 60, el a reușit să înscrie în poarta lui Atletico, spre deosebire de conaționalul din tabăra adversă, Sinama-Pongolle, care a jucat în nota echipei sale. Pe 11 octombrie, cei doi atacanți își vor uni forțele împotriva României, la Constanța, unde Henry și Sinama-Pongolle vor îmbrăca tricoul albastru al Franței, adversara tricolorilor din preliminariile pentru CM.

"A fost de departe cea mai bună partidă făcută de elevii mei din momentul când am preluat echipa" – Josep Guardiola, antrenor FC Barcelona

"Am greșit când am făcut echipa, am greșit când am pregătit acest meci și este cu siguranță cel mai umilitor meci pe care l-am trăit pe banca tehnică" – Javier Aguirre antrenor Atletico Madrid

Publicat: 05 10. 2008, 22:06
Actualizat: 06 10. 2008, 09:36