Barcelona a devenit pentru a paisprezecea oară supercampioana Spaniei! Cum au sărbătorit catalanii câștigarea primului trofeu sub comanda lui Xavi | VIDEO

Barcelona's players celebrate on the podium after winning the Spanish Super Cup final football match between Real Madrid CF and FC Barcelona at the King Fahd International Stadium in Riyadh, Saudi Arabia, on January 15, 2023.,Image: 749873899, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Barcelona a reușit să câștige Supercupa Spaniei, după ce în finala competiției a învins-o pe Real Madrid, scor 3-1.

În ultimul act de pe stadionul „King Fahd”, din Riyadh, catalanii au câștigat pentru a paisprezece oară Supercupa Spaniei. Înainte de a juca finala, Barcelona a trebuit să treacă de Real Betis, scor 4-2 după loviturile de departajare. A fost primul succes pentru Xavi într-o finală, în calitate de antrenor al celor de la Barcelona.

Imediat după ce căpitanul Sergio Busquets a ridicat trofeul de supercampioni, a început „fiesta” pentru formația „blaugrana”, chiar pe terenul de joc. Mijlocașul în vârstă de 34 de ani a jucat meciul cu numărul 701 pentru Barcelona, după ce în semifinala cu Real Betis a atins borna fantastică de 700 de partide.

Barcelona a fost echipa care a controlat toate cele 90 de minute ale finalei. După ratarea memorabilă a lui Balde, Gavi a deschis scorul, după pasa lui Robert Lewandowski. 10 minute mai târziu, Gavi i-a întors serviciul polonezului, care a dublat avantajul echipei lui Xavi.

În minutul 69, „perla” de 18 ani l-a servit și pe Pedri Gonzalez, mijlocașul spaniol ducând scorul la 3-0.

În prelungirile partidei, Karim Benzema a marcat golul de onoare pentru Real Madrid, însă nu a putut schimba soarta meciului.

Sergio Busquets: „La Barça se cere mereu să câștigi”

„Știam că este o oportunitate pe care trebuie să o fructificăm, am trecut printr-o perioadă de schimbare la club și în vestiar și asta ne va întări să luptăm în continuare pentru mai multe trofee.

Am crezut mai mult în iluzie, în suporteri, dar la Barça ei cer mereu să câștigi. De când Xavi a venit la noi, ne-am dorit să câștigăm și astăzi am câștigat în sfârșit.

Am întărit centrul pentru a obține acea superioritate, Ronald a oprit contraatacurile și Vinicius a fost foarte bun, am blocat Madridul pe aripi și am pus acea presiune și ne-am simțit foarte confortabil.

(n.r. – despre Gavi) Știi deja cum concurează, este foarte tânăr, la acea vârstă majoritatea sunt în echipa de tineret și el joacă la un nivel incredibil cu pase decisive, goluri… are un viitor strălucit și are un potențial extraordinar. Sper că este un jucător care va deveni important la Barça”, a spus Sergio Busquets, după meci.

Publicat: 15 01. 2023, 23:47
Actualizat: 15 01. 2023, 23:53