Barça dă asigurări că Messi e OK!** Comunicatul catalanilor după meciul cu PSG

Clubul FC Barcelona a anunțat, joi, că accidentarea atacantului argentinian Lionel Messi nu s-a agravat, după ce el a jucat incomplet refăcut în ultima jumătate de oră a meciului cu formația Paris Saint-Germain, din manșa secundă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, informează AFP.

Examenele medicale efectuate astăzi au confirmat că accidentarea lui Messi nu s-a agravat. Jucătorul își va continua programul de recuperare prevăzut, dar nu se poate spune când va fi disponibil„, se arată în comunicatul clubului spaniol.

Lionel Messi a fost introdus în minutul 61 al partidei cu PSG, la scorul de 0-1, deși nu era refăcut complet după leziunea musculară de la copsa dreaptă, suferită în meciul tur din semifinalele Ligii Campionilor.

Formația spaniolă FC Barcelona s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a remizat, miercuri seară, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu echipa franceză Paris Saint-Germain, în manșa retur a sferturilor de finală ale competiției. Pentru FC Barcelona a marcat Pedro ’71, după o acțiune inițiată de Messi, iar pentru Paris Saint-Germain a înscris Pastore ’50.

În tur, scorul a fost egal, 2-2, iar catalanii au acces în semifinale datorită faptului că au marcat mai multe goluri în deplasare.