Banii nu aduc fericirea. Dan Petrescu a ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor Asiei!

Jiangsu Suning, echipa antrenată de românul Dan Petrescu, a terminat la egalitate, scor 2-2, partida din deplasare, cu Jeonbuk Motors, miercuri, în ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor Asiei, și a ratat calificarea în optimile de finală ale competiției.

Jiangsu Suning avea nevoie de toate cele trei puncte pentru a obține calificarea în următoare fază din Liga Campionilor Asiei. Gazdele de la Jeonbuk Motors au deschis scorul în minutul 19, prin Leonardo, din penalty, iar echipa antrenată de Dan Petrescu a restabilit egalitatea, după reușita lui Alex Teixeira, jucătorul transferat de la Șahtior Donețk, formația pregătită de Mircea Lucescu, pentru 50 de milioane de euro.

Jo a făcut 2-1 pentru echipa chineză în minutul 54, din lovitură de la 11 metri. Bucuria oaspeților nu a durat decât 14 minute, sud-coreenii restabilind egalitatea, prin Jong-Eun Lim. În urma acestui rezultat, Jiangsu Suning a încheiat grupa E pe locul trei, cu nouă puncte. În optimile de finală ale Ligii Campionilor Asiei s-au calificat Jeonbuk Motors, din Coreea de Sud, și japonezii de la FC Tokyo.

În campionatul Chinei, Jiangsu Suning ocupă locul 2, cu 17 puncte, cu unul mai puțin decât liderul Guangzhou Evergrande, după șapte etape disputate. Dan Petrescu are în palmares un trofeu cu Jiangsu Suning, Cupa Chinei, câștigată în 2015.