Bănel se va putea lăuda cu asta peste ani!** „Ibra”, interzis pe podium lângă Messi și Ronaldo de un anonim! El a devenit ținta principală a verii pentru granzii Europei:

Ligue 1 este pe cale să ofere un nou produs de lux marilor cluburi din Europa aflate în căutarea unui atacant de rasă. New-entry-ul de pe lista granzilor continentului vine chiar de la echipa românului Bănel Nicoliță: gabonezul Pierre-Emerick Aubameyang. Atacantul a înscris de 17 ori în toate competițiile în acest sezon pentru St. Etienne și are cifre întrecute în Europa doar de starurile Lionel Messi și Cristiano Ronaldo.

În partida cu Rennes (2-2), Aubameyang i-a adus un punct echipei sale cu reușita din minutul 65, dar și cu assistul pe care i l-a oferit lui Mollo la golul egalizator izbutit de St. Etienne în finalul primei reprize. Aceasta a fost cea de-a 6-a reușită consecutivă a africanului, cea mai bună performanță de acest fel din actuala ediție a Ligue 1.

În plus, Aubameyang este un real pericol pentru teritoriul advers chiar și fără să marcheze. Jucătorul lui St. Etienne este în top 3-ul trăgătorilor pe poartă din primele cinci ligi europene, numărul de șuturi cadrate ale sale fiind depășit numai de Cristiano Ronaldo și Lionel Messi, vedetele unora dintre cele mai tari echipe din istoria fotbalului, Real Madrid, respectiv FC Barcelona.

Publicat: 09 03. 2013, 16:10
Actualizat: 09 03. 2013, 16:11