Au dat-o la pace. Fiorentina – Juventus 0-0, în primul meci al lui Sarri după ce a învins pneumonia! Ronaldo n-a putut face nimic, toscanii au un singur punct în Serie A

Fiorentina și Juventus au dat-o la pace în etapa a 3-a din noul sezon de Serie A. Partida de pe „Artemio Franchi” s-a terminat 0-0, cu formația toscană ratând ocazii mai importante în prima repriză. E primul pas greșit al campionei Juventus în actuala stagiune. „Bătrâna Doamnă” a câștigat titul în Serie A în ultimele opt sezoane consecutive.

Meciul s-a terminat fără goluri pe tabelă, dar cu doi oameni importanți pierduți de Juventus, din cauza accidentărilor. Mai întâi, Douglas Costa s-a „rupt”, în minutul 8, fiind schimbat cu Federico Bernardeschi. Apoi, în minutul 44, bosniacul Miralem Pjanic s-a lovit și el și a fost schimbat de Maurizio Sarri, cu Rodrigo Bentancur.

A fost primul meci al lui Maurizio Sarri după ce a învins pneumonia, boală de care a fost tratat în ultimele două săptămâni.

Deși a avut la dispoziție o linie de atac impresionantă, cu Ronaldo, Higuain și Bernardeschi, Juventus n-a reușit să „defensiva” Fiorentinei. Din contra, toscanii au ratat, prin Federico Chiesa, o ocazie importantă de a marca, în prima repriză. Cristiano Ronaldo nu s-a remarcat.

S-a terminat 0-0, iar Juventus e lider, cu șapte puncte strânse în trei etape, dar poate fi depășită de Inter și Torino, în cazul în care acestea își vor câștiga meciurile. De partea cealaltă, Fiorentina e pe locul 16 în clasament, punctul obținut cu Juve fiind singurul strâns în această ediție de campionat.

Publicat: 14 09. 2019, 18:12
Actualizat: 14 09. 2019, 18:13