Atletico Madrid riscă trei meciuri fără spectatori după ce Ronaldo a fost lovit cu o brichetă în cap

Atacantul echipei Real Madrid, Cristiano Ronaldo, a fost lovit în cap cu o brichetă aruncată din tribune, la meciul cu Atletico Madrid, din Cupa Spaniei, incident în urma căruia arena Vicente Calderon ar putea fi închisă chiar și pentru trei partide, anunță cotidianul As.

Ronaldo a fost lovit de o brichetă galbenă în momentul în care se îndrepta spre vestiare, la pauza meciului, după ce marcase cele două goluri ale madrilenilor.

Deși inițial responsabilii arenei au anunțat că agresorul a fost reținut, ulterior s-a aflat că autorul nu a fost identificat, el reușind să fugă.

Cristiano Ronaldo a fost înlocuit în minutul 75 de Jese, însă antrenorul Carlo Ancelotti a afirmat că acesta se simte bine și nu are niciun fel de probleme.

Potrivit regulamentului federației spaniole, Atletico Madrid riscă o amendă de 3000 de euro și închiderea arenei Vicente Calderon pentru până la trei meciuri.

Echipa Real Madrid s-a calificat în finala Cupei Spaniei, după ce a învins, cu scorul general de 5-0, formația Atletico Madrid, în semifinalele competiției.

Marți, Real s-a impus în deplasare, scor 2-0, prin reușitele lui Cristiano Ronaldo din minutele 6 și 14, ambele din penalti.

În tur, Real Madrid a câștigat, cu scorul de 3-0.