Atletico Madrid – FC Barcelona, scor 1-2, în prima manșă a semifinalelor Cupei Regelui

Atletico Madrid a pierdut, miercuri seara, scor 1-2, partida jucată pe teren propriu împotriva formației FC Barcelona, în prima manșa a semifinalelor Cupei Regelui.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 7, prin Luis Suarez. Atacantul uruguayan a primit mingea la mijlocul terenului, a trecut în viteză de Godin, după care a dat mingea pe lângă Savic și sprintat până în fața porții, învingându-l pe Oblak cu un șut plasat pe lângă el.

A fost al 22-lea gol marcat de atacantul de Luis Suarez în actuala stagiune, în toate competițiile, și al 106-lea înscris de atacantul în vârstă de 30 de ani la FC Barcelona.

Lionel Messi a dublat avantajul Barcelonei în minutul 33, după o execuție de la 20 de metri, iar unicul gol al gazdelor a fost marcat de atacantul francez Antoine Griezmann, cu capul, din pasa lui Diego Godin.

• Atletico Madrid: Moya – Vrsaljko (F. Torres 46), Savic, Godin, Filipe Luis – Juanfran, Gabi, Saul (Gaitan 59), Koke, Carrasco (Gameiro 70). Antrenor: Diego Simeone.
  • FC Barcelona: Cillessen – S. Roberto, Pique, Umtiti, Alba – Rakitic (D. Suarez 78), Mascherano, Gomes (Rafinha 72) – Messi, Suarez, Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Returul va avea loc marți, 7 februarie, de la 22:00, pe Camp Nou.

În cea de-a doua semifinală Celta Vigo întâlnește, joi, de la 22:00, pe teren propriu Deportivo Alaves.