Athletic Bilbao a anunțat cât de gravă este accidentarea lui Cristi Ganea. Ce s-a întâmplat cu fundașul român, aflat la debutul în La Liga

Cristi Ganea (26 de ani) a suferit o contuzie la torace, a anunțat clubulul Athletico Bilbao. Fundașul a fost în premieră titular în La Liga, dar în debutul părții secunde a jocului cu Levante a fost scos pe targă. Clubul nu a comunicat și cât va absenta Ganea. Jucătorul român urmează să efectueze marți o serie de teste, pentru a se afla cât de gravă este accidentarea.

Ganea a fost schimbat în minutul 50 al partidei cu Levante, după ce s-a ciocnit cu atacantul advers, Rogert Marti, într-un duel aerian. Ganea a rămas întins pe gazon, nu a mai avut putere să se ridice de la pământ, astfel că medicii au intervenit. După câteva secunde în care au stat de vorbă cu jucătorul, medicii echipei au decis să-l scoată pe targă, deoarece Ganea nu mai putea să meargă.

Formația din Valencia s-a impus cu 3-0. Vândut de Viitorul în Țara Bascilor pentru un milion de euro, Ganea a debutat pentru Bilbao într-un meci oficial abia în Cupa Regelui, cu Huesca, pe 28 noiembrie (4-0). Atunci, Ganea a intrat și a bifat ultimele 17 minute ale partidei. Acum, antrenorul Eduardo Berizo a decis să-i dea o șansă să arate ce poate și în La Liga.

După înfrângerea cu Levante, Athletic Bilbao rămâne pe primul loc retrogradabil, cu 11 puncte acumulate după 14 etape.

Publicat: 04 12. 2018, 10:38
Actualizat: 04 12. 2018, 10:45