Atacantul lui PSG pe care FRF vrea să-l naturalizeze are lumea la picioare! A marcat superb în amicalul cu Atletico Madrid și i-a cucerit pe francezi: „Oui Virgiliu”

PSG a învins Atletico Madrid la International Champions Cup, scor 3-2, grație unui gol marcat de Virgiliu Postolachi. FRF a demarat în primăvară procedurile pentru naturalizarea jucătorului legitimat la campioana Franței.

Nkunku a deschis scorul pentru PSG în minutul 32. Diaby a majorat avantajul francezilor în minutul 71, când a înscris din pasa lui Weah Jr. Atletico a revenit incredibil în ultimul sfert de oră, reușind să egaleze după reușita lui Mollejo și autogolul lui Bernede. Postolachi a ieșit la rampă în minutul 90+2, când a primit de la Bahebeck, s-a întors cu fața spre poartă și l-a învins pe Adan cu un șut plasat excelent la colțul lung.

Născut pe 17 martie 2000, Postolachi a jucat mai întâi pentru echipa Under 17 a lui PSG, iar la începutul sezonului trecut a fost promovat la echipa Under 19 și a primit primul contract de fotbalist profesionist. Capabil să joace oriunde în linia ofensivă, tânărul vârf a jucat în șase meciuri de Youth League în sezonul trecut. A prins, însă, doar 159 de minute în cele șase partide, nejucând niciodată mai mult de o repriză.

Publicat: 30 07. 2018, 17:26
Actualizat: 23 06. 2022, 13:11