Asensio, decisiv în lipsa lui Bale. Real, victorie la limită cu Espanyol și revenire pe primul loc

Real Madrid a revenit pe primul loc în La Liga, după a patra victorie în primele cinci etape. Sâmbătă seară, galacticii au învins-o pe Espanyol, 1-0, grație unui gol al lui Marco Asensio, într-un meci în care Gareth Bale, Toni Kroos, Dani Carvajal și Marcelo nu s-au aflat pe teren.

După egalul de etapa trecută, 1-1 cu Athletic Bilbao, trupa lui Julen Lopetegui era obligată să învingă pentru a nu face al doilea pas greșit în doar cinci etape. Iar singurul gol al meciului a venit de la Marcos Asensio, în minutul 41, și a avut nevoie de „OK-ul” tehnologiei VAR. După o pasă a lui Modric, mijlocașul ofensiv a șutat cu stângul, la colțul lung, l-a învins pe Lopez, apoi a primit confirmarea că nu se afla în ofsaid.

Cu 65% posesie, 19 șuturi spre poartă și opt cornere, Real a dominat restul meciului și, în ciuda absențelor din echipa de start, a ajuns la 13 puncte din 15 posibile în primele cinci etape în care a mers perfect pe teren propriu: trei victorii, șapte goluri marcate și unul primit. Ajunsă în fruntea clasamentului, Real poate fi depășită doar de Barcelona, care are un meci ușor, cu Girona, pe Camp Nou.

• Real Madrid: Courtois – Odriozola, Varane, Ramos, Nacho – Casemiro, Modric, Ceballos (Lucas Vazquez 63) – Asensio, Benzema (Mariano Diaz 60), Isco (Llorente 79)
  • Espanyol: D. Lopez – Naldo, Hermoso, Vila, J. Lopez – Roca, Darder (V. Sanchez 55), Piatti (Baptistao 55), Perez (S. Garcia 70) , Granero – Iglesias

Iar ziua de sâmbătă a fost una bună și pentru rivalii de la Atletico, echipa lui Simeone ieșind învingătoare dintr-un derby al Madridului, cu Getafe, datorită unui gol al lui Lemar (60) și al unui autogol (Soria, minutul 14). Cu doar opt puncte din 15, însă, Atleti e pe locul cinci.