Așa tată, așa fiu :)! VIDEO | „Bijuteria” reușită de Justin Kluivert în Ajax – Willem 3-1. Cifrele puștiului sunt incredibile

Spectacol olandez în Ajun de Crăciun. Ajax s-a impus cu 3-1 în fața celor de la Willem Tilburg, echipa românului Andreas Calcan. „Lăncierii” au revenit și au învins după ce au fost conduși pe teren propriu, iar Justin Kluivert (18 ani), fiul lui Patrick Kluivert, a marcat un gol de generic.

Ajax le-a oferit cadou o victorie fanilor veniți pe Johan Cruyff Arena în Ajunul Crăciunului. „Lăncierii” s-au dezmorțit mai greu și s-au văzut conduși, însă au revenit și au învins, marcând trei goluri superbe. Cireașa de pe tort i-a aparținut lui Justin Kluivert, fiul fostului atacant legendar Patrick Kluivert.

Marcel Keizer (53) a deschis scorul pentru gazde, în minutul 53, apoi Justin Kluivert a egalat, 10 minute mai târziu. Kasper Dolberg (72) și Siem de Jong (81) au închis tabela și au adăugat încă 3 puncte în tolba celor de la Ajax.

În urma acestui rezultat, Ajax rămâne pe locul 2 în Eredivisie, la 5 puncte în urma liderului PSV Eindhoven. 6 goluri și două pase decisive a strâng Kluivert junior în 20 de meciuri din acest sezon la Ajax, cu un total de 1.328 de minute jucate.

3 milioane de euro este cota de piață a lui Justin Kluivert, conform transfermarkt.com

Publicat: 25 12. 2017, 10:48
Actualizat: 25 12. 2017, 10:49