Așa e în fotbal! Barcelona a pierdut primul meci după minunea cu PSG. Fără Neymar, catalanii au fost învinși de Deportivo

Fără internaționalul Florin Andone, suspendat, Deportivo la Coruna a produs surpriza etapei a 27-a din campionatul Spaniei, după ce a învins, duminică, pe teren propriu, scor 2-1, pe FC Barcelona.

Barcelona a pierdut trei puncte importante în lupta pentru titlu din La Liga, chiar în săptămână în care reușise revenirea de senzație în meciul cu Paris Saint Germain, din optimile Ligii Campionilor. Joselu, înlocuitorul lui Florin Andone, care a fost suspendat pentru acest meci din cauza cumulului de cartonașe galbene, a deschis scorul cu cinci minute înainte de finalul primei reprize.

Chiar la reluare, uruguayanul Luis Suarez a restabilit egalitatea. Luis Enrique a mutat cu Iniesta și Rakitic, însă fără efect pe tabela de marcaj. Mai mult, a marcat Deportivo, prin Bergantinos, în urma unui corner, cu un sfert e oră înainte de final.

În urma acestui eșec, Barcelona rămâne lider în campionatul Spaniei, cu 60 de puncte, la un punct distanță de Real Madrid. Echipa antrenată de Zinedine Zidane are și două meciuri mai puțin disputate, primul dintre acestea, chiar duminică seară, pe Santiago Bernabeu, cu Real Betis, formația lui Alin Toșca. Deportivo la Coruna acumulează 27 de puncte și se desprinde la opt puncte de Granada, ocupanta primei poziții retrogradabile.

Publicat: 12 03. 2017, 19:09
Actualizat: 12 03. 2017, 19:10