Așa am trăit cele mai încinse derby-uri de pe mapamond! Boca Juniors – River Plate 0-2. Răzbunarea lui Răzvan Lucescu: PAOK – AEK Atena 2-0. Remiză între Partizan și Steaua Roșie, final dramatic în Anderlecht – Standard Liege. Lyon – Marseille 4-2 și PSV – Ajax 3-0. Scenografii spectaculoase + rezultatele complete

• AIK Stockholm a câștigat primul derby al zilei, după ce a învins Hammarby, scor 1-0, grație golului marcat de Henok Goitom în minutul 76.
  • Young Boys Berna a demolat FC Basel cu scorul de 7-1, într-un meci în care oaspeții au evoluat în zece oameni. Campioana Elveției a ajuns la șapte victorii în primele șapte etape.
  • Vecinii de la Villarreal și Valencia au remizat, scor 0-0, într-un meci în care „liliecii” au evoluat în inferioritate numerică din minutul 58, după eliminarea lui Dani Parejo.
  • PSV a învins categoric Ajax, scor 3-0, pe teren propriu. Toate golurile au fost marcate în prima repriză. Gazdele au ajuns la 18 puncte după 6 etape și s-au desprins în fruntea clasamentului, în timp ce Ajax rămâne pe locul secund, cu 13 lungimi.
  • Standard Liege, cu Răzvan Marin integralist, a condus în derby-ul cu Anderlecht, dar a încasat două goluri pe final. Saief a egalat în minutul 73, iar Sanneh a marcat golul victoriei pentru Anderlecht în minutul 90+4.
  • Cu Alexandru Băluță pe teren până în minutul 68, Slavia Praga a învins rivala locală Bohemians 1905, scor 1-0.
  • Partizan Belgrad și Steaua Roșie au remizat, scor 1-1, la capătul unui derby echilibrat. Steaua Roșie rămâne pe primul loc, dar a călcat strâmb pentru prima dată în noul sezon. Partizan și-a încheiat de asemenea seria de cinci victorii consecutive.
  • PAOK a învins AEK Atena, scor 2-0, ajungând astfel la zece puncte. Trupa lui Răzvan Lucescu împarte primul loc cu Atromitos. Vicecampioana a pornit cu -2 puncte după incidentele din sezonul trecut, motiv pentru care după patru victorii are numai 10 puncte.
  • Girona a scos un punct din Derby-ul Cataloniei, după 2-2 pe Camp Nou, în compania Barcelonei. Lenglet și-a lăsat echipa în zece oameni, în prima repriză, după o lovitură cu cotul sancționată în urmă consultării VAR. Girona a trecut în avantaj după pauză, dar Pique a restabilit egalitatea și s-a terminat 2-2.
  • Derby-ul dintre Lyon și Marseille s-a ridicat la nivelul afișului. Gazdele s-au impus cu 4-2 și sunt într-o formă de invidiat, având în vedere că în prima etapă din Liga Campionilor s-au impus pe terenul lui Manchester City, scor 2-1.

Boca Juniors – River Plate 0-2 (G. Martinez 15, I. Scocco 69)

• Boca Juniors: A. Rossi – Jara (Cardonas 42), Izquierdozs, Magallan, Mas – Nandezs, W. Barrioss, Almendras – C. Tevez (M. Zarate 66) – Pavon, Benedetto
  • River Plate: Armani – Montiel, Maidanas, Pinola, Casco – E. Perez (B. Zuculini 62), Ponzio, E. Palacios – G. Martinez (J. Quintero 23) – Borre, Pratto (I. Scocco 64)

PAOK Salonic – AEK Atena 2-0 (Prijovic 29, 59)

• PAOK: Paschalakis – Matos, Varela, Crespo, Vieirinha – Canas, Mauricio – Limnios (Jabas 74), Pelkas (El Kaddouri 81), Biseswar (Wernbloom 89) – Prijovic
  • AEK: Barkas – Bakakis, Economou, Oikonomou, H. Lopes – Galanopoulos (Klonaridis 64), Livaja, Simoes (Cosic 87) – Bakasetas, Ponce (Galo 70), Mantaloss

Barcelona – Girona 2-2 (Messi 19, Pique 63 / Stuani 45, 51)

• Barcelona: Ter Stegen – Semedos, Piques, Lenglets, J. Alba – Arthur Melos (Rakitic 58), Busquets, A. Vidal (Coutinho 58) – Messi, Suarez, Dembele (Umtiti 46)
  • Girona: Bono – Aday, Espinosas, Alcalas, Juanpes, Muniesa – A. Garcia (B. Garcia 46), Pons, Granell (Luiz 72) – Portus (S. Doumbia 85), Stuanis

Partizan Belgrad – Steaua Roșie 1-1 (R. Gomes 33 / Boakye 73)

• Partizan: Stojkovic – Miletic I, S. Markovic, Valiente, Miletic II – Scekic, Zdjelars – Zakaric, D. Pantic, M. Jankovic (Kosovic 82) – R. Gomes (Nikolic 80)
  • Steaua Roșie: Borjan – Stoijkovic, Degenek, Babic, Rodic (Gobeljic 86) – Causic (D. Jovanovic 46), Krsticics – Ben, M. Marin, Cafu (V. Simic 61) – Boakye

Olympique Lyon – Olympique Marseille 4-2 (Aouar 27, B. Traore 51, 61, Fekir 73-pen. / Thauvin 39, N’Jie 82)

• Lyon: A. Lopes – Dubois, Marcelo, Denayer, Mendy – Ndombele, P. Diops (Tousart 75) – B. Traore, Fekir (Terrier 88), Aouar – Depay (M. Dembele 60)
  • Marseille: Y. Pele – Sakai, Caleta-Cars, L. Gustavos, Amavi – Sanson, Strootmans (N’Jie 76) – Thauvin, Payet, Ocampos (B. Kamara 64) – Mitroglou (V. Germain 64)

Anderlecht – Standard Liege 2-1 (Saief 73, Sanneh 90+4 / Djenepo 45)

• Anderlecht: Didillon – Najars, Sanneh, Milics – Saelemaekers, Trebel, Makarenko, Amuzu (Bakkali 65) – Gerkens, Santini, Morioka (Saief 65)
  • Standard Liege: Ochoa – Cavandas, Nekadios, Laifis, Pocognoli – R. Marin, Agbo, Djenepo (Cimirot 74) – C. Gonzalez, Emond, Lestienne (Goreaux 90+2)

PSV Eindhoven – Ajax Amsterdam 3-0 (G. Pereiro 21, L. De Jong 24, Lozano 36)

• PSV: Zoet – Dumfires, Schwaab, Viergever, Angelino – Rosario, G. Pereiros (Gutierrez 70), Hendrix – Bergwijn (Malen 79), L. De Jong, Lozano (Ramselaar 87)
  • Ajax: Onana – Mazraoui, F. De Jong, Blind, Tagliafico – Schone (Van de Beek 46), Neres (Gravenberg 83), Eiting – Ziyech, Huntelaar (Dolber 46), Tadics

ȚSKA Moscova – Spartak Moscova 1-1 (Vlasic 63 / Fernando 30)

• ȚSKA Moscova: Akinfeev – Becaos, Chernovs, Nababkins – M. Fernandes, Akhmetov, Bijol (Nishimura 83), Vlasic, Oblyakov – Dzagoev (Sigurdsson 71), Chalov (Zhamaletdinov 78)
  • Spartak Moscova: Maksimenko – Rasskazov, Bocchetti, Dzhikiya, Melgarejo – Fernando – Samedovs (Timofeev 67), Zobnin, Popov (Ignatov 88), Hanni (Tashaev 76) – L. Adriano

Slavia Praga – Bohemians Praga 1-0 (Zmrhal 37)

• Slavia: Kolar – Coufal, Kudela, Ngadeu, Zelenys – Husbauer, Soucek – Stoch (Frydrych 87), Băluță (Traore 68), Zmrhal – Tecl (Matousek 25)
  • Bohemians: Vales – Dostal, Krchs, Bederka, Schumacher – Reiter, F. Hasek, M. Hasek, Vodhanel (Bartek 76) – Necas, Zaviska

Villarreal – Valencia 0-0

• Villarreal: Asenjo – M. Gaspar, Alvaro, Ruiz, Jaumes (Cazorla 73) – Layuns, Trigueros, R. Moris, Fornals (Alfonso 67) – G. Moreno, Bacca (Ekambi 81)
  • Valencia: Neto – Piccini, Gabriel, Diakhabys, Gaya – F. Torres (Guedes 56), Soler, Parejos, Cheryshev – Gameiro (Coquelin 61), S. Mina (Batshuayi 46)

Young Boys Berna – FC Basel 7-1 (Fassnacht 33, Sulejmani 42, Camara 52, Hoarau 60, Aebischer 70, Bertone 80, Assale 89 / Van Wolfswinkel 75)

• Young Boys: Von Ballmoos – Mbadu (T. Schick 30), Von Bergen, Camara, Benito – Fassnacht (Bertone 65), J. Sanogos, Aebischer, Sulejmani (Assale 71) – Hoaraus, Ngamaleu
  • FC Basel: Hansen – Widmer, Cumart, Balantas, Petretta – Pululu (Zuffi 67), F. Frei, Serey Die, Okafor (Bua 73) – Ajetis (Oberlin 87), Van Wolfswinkels

Aarhus – Brondby 3-2 (Ankersen 28, Nielsen 40, Sana 69 / Wilczek 29, 57)

• Aarhus: Whalleys – Nielsen, Juelsgaard, Kanstrup, Mikanovic – Guiras – Ankersen, Sanas (Sverrisson 82), Stage, Spelmann – Bundu (Mmaee 90+4)
  • Brondby: Schwabe – Larsson, Hermansson, Arajuuris, Jung – Kaisers (Halimi 77), Radosevic (Uhre 85), Tibbling – Mukhtar – Wilczek, Bech (Laursen 71)

AIK Stockholm – Hammarby 1-0 (H. Goitom 76)

• AEK Stockholm: Linners – Milosevics, Karlsson, Jansson – Sundgrens, Larsson (Rashidi 90+5), Adu, Olsson (Dimitriadis 90+2), Lindkvist – Goitom, Elyounoussis (Avidc 82)
  • Hammarby: Wiland – Sandberg (Fenger 89), Paulsen, Fallman, Borgess – Ngoualis, Tankovic (Svendsen 82), Andersen – Rodic, Djurdjics, Hamad