Arsenal a intrat în istorie după calificarea din meciul cu Reading!** Alte „minuni” din istoria fotbalului englez

Media de vârstă a celor 14 jucători folosiți de Wenger în meciul cu Reading a fost de 22,4 ani

„Tunarii” au egalat în timpul regulamentar la ultima fază și au câștigat cu goluri marcate în minutele 120 și 122!

A fost pentru prima dată în istoria competiției când o echipă a pierdut după ce a condus cu patru goluri

„Minunat”. „Magnific”. „Incredibil”. Sunt doar câteva dintre adjectivele pe care presa engleză le-a folosit pentru a descrie revenirea de senzație a lui Arsenal din meciul de marți seara cu Reading, contând pentru turul patru al Cupei Ligii Angliei. „Tunarii” erau conduși cu 4-0 în minutul 44, dar au întors soarta meciului. Au egalat la ultima fază a timpului regulamentar, împingând meciul în prelungiri. Însă Reading nu a căzut nici după ce a primit golul cinci și a egalat prin rusul Pogrebniak (114). Pentru a-și desăvârși opera, londonezii au așteptat finalul prelungirilor, când au marcat de două ori în minutele 120 și 122 prin Walcott, respectiv Chamakh, câștigând partida cu 7-5. Și asta cu o echipă croită exact pe stilul lui Arsene Wenger, cu o medie de vârstă de doar 22,4 ani, în care s-au regăsit jucători cvasidebutanți precum Martinez, Gnabry sau Meade, iar veteran a fost Arșavin, la doar 31 de ani!

Au intrat în istorie!

A fost primul meci din istoria de 56 de ani a Cupei Ligii Angliei în care o echipă a pierdut un meci în care a condus cu 4-0. Iar managerul lui Arsenal, în al 16-lea său sezon pe banca „tunarilor”, a recunoscut că victoria cu Reading este una dintre cele mai importante din carieră. „Este cea mai importantă revenire pe care am trăit-o pe banca lui Arsenal. Sunt mândru de jucători, mai ales că știu ce înseamnă să pierd un avantaj de patru goluri”, a spus Wenger după meci. Francezul în vârstă de 63 ani s-a referit la duelul cu Newcastle din urmă cu două ediții ale campionatului englez. Atunci, Arsenal a condus cu 4-0 până în minutul 68, dar „coțofenele” au revenit spectaculos și au egalat situația în doar 19 minute!

„Gunbelieva­ble” a titrat ieri cotidianul „The Sun”, un joc de cuvinte între „Gunners” („Tunari”)- porecla celor de la Arsenal și „Unbelieva­ble” – de necrezut, în limba engleză. „Dumnezeu e cu Arsenal” a scris și „Daily Mirror”, parafrazând o declarație a rusului Arșavin

ALTE „MINUNI” DIN ISTORIA FOTBALULUI ENGLEZ

QPR – Newcastle 5-5 (prima ligă, 1984)
Newcastle a condus cu 4-0 la pauză și cu 5-3 cu doar trei minute înainte de finalul partidei. Totuși, echipa de pe „Loftus Road” a revenit și a smuls un punct cu două reușite marcate în prelungiri
Tottenham – Man. United 3-5 (Premier League, 2001)
„Diavolii” au revenit după ce la pauză au fost conduși cu 3-0. Formația lui Ferguson a marcat prin Blanc, van Nisterlooy, Veron, Andy Cole și Beckham pentru a șoca asistența de pe „White Hart Lane” și a câștiga cele trei puncte
Tranmere – Southampton 4-3 (Cupa Angliei, 2001)
Southampton a condus cu 3-0, însă Tranmere, aflată cu două ligi sub „sfinți”, a reușit să întoarcă partida pentru a produce una dintre cele mai mari surprize din istoria fotbalului englez
Tottenham – Man. City 3-4 (Cupa Ligii, 2004)
Într-un alt meci epic din istoria Cupei Ligii Angliei, Manchester City a revenit de la 0-3 la pauză pe „White Hart Lane” pentru a se impune cu 4-3 în fața lui Tottenham și a se califica în faza următoare a competiției
Liverpool – AC Milan 3-3 (finala UCL, 2006)
„Cormoranii” au câștigat trofeul Ligii Campionilor la penalty-uri după ce au fost conduși la pauză cu 3-0. Golurile lui Gerrard, Smicer și Xabi Alonso au egalat situația în doar șase minute, iar meciul a ajuns la penalty-uri, acolo unde englezii au câștigat cu 3-2.

Publicat: 01 11. 2012, 08:33
Actualizat: 01 11. 2012, 08:34