Arbitrul care a ajutat-o pe Real să câștige cu Elche i-a „copt-o” și lui Dinamo

Prestația arbitrului  Muniz Fernandez la partida dintre Elche și Real Madrid, scor 1-2, a stârnit un scandal uriaș în Spania. Centralul este acuzat că a favorizat-o pe Real Madrid, după ce la scorul de 1-1 a prelungit partida cu 6 minute și a dat penalty pentru „galactici” în minutul 90+1.

Cotidianul catalan Sport.es a scormonit în istoria lui Muniz Fernandez și jurnaliștii iberici au descoperit că acesta a reușit să facă valuri și la un meci din Liga I. În 2009, centralul spaniol a fost chemat să arbitreze meciul dintre Unirea Urziceni și Dinamo, un soi de finală a campionatului.

Muniz Fernandez a avut însă o prestație dezastruoasă, condamnată aprig de dinamoviști la finalul meciului. În minutul 85, la 1-0 pentru Urziceni, ibericul i-a anulat un gol valabil lui Dănciulescu. De asemenea, bilanțul lui Muniz Fernandez făcut la finalul meciului mai arăta o eliminare dictată pentru Dinamo și 10 cartonașe galbene.

Înainte de acel meci, Dinamo era pe primul loc, cu 65 de de puncte, iar Unirea ocupa poziția secundă cu 63 de puncte. Ialomițenii au învins însă și au trecut în fotoliul de lider, pe care nu l-au mai pierdut până la finalul campionatului.

Publicat: 26 09. 2013, 18:12
Actualizat: 26 09. 2013, 18:13