Arbitru din public la un meci dintr-o ligă regională din Franța, după accidentarea centralului

Un spectator care este arbitru într-un campionat regional din Franța a avut ocazia de a fi inclus în brigada de la partida Colmar – Chambly, vineri seară, în liga a treia franceză, după ce oficialul care conducea jocul s-a accidentat, informează 20minutes.fr.

Centralul partidei, Kristo, s-a accidentat în minutul 24. Deoarece în liga a treia brigăzile de arbitri nu includ și o rezervă, crainicul stadionului a făcut apel la public pentru găsirea unui înlocuitor.

Un spectator a răspuns apelului, precizând că este arbitru în campionatul de amatori. Bărbatul a împrumutat un echipament și a fost desemnat arbitru de tușă. Meciul a fost condus la centru de unul dintre cei doi arbitri asistenți din brigada oficială.

Jocul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1. Întreruperea cauzată de accidentarea lui Kristo a durat aproximativ 15 minute.