Verdict pentru Radu Drăgușin la Tottenham. Laszlo Boloni a tras linie și îi prezintă realitatea rece fundașului central

Laszlo Boloni a oferit un verdict în cazul fundașului Radu Drăgușin, care a jucat aproximativ 50 de minute în ultima etapă de Premier League, pentru Tottenham. Antrenorul i-a prezentat românului realitatea rece și susține că acesta are nevoie de mai multe minute pentru a căpăta experiență.

Astfel, conform celor declarate de Laszlo Boloni, Radu Drăgușin mai are nevoie de timp pentru a deveni un jucător de bază în formația lui Ange Postecoglou.

Verdict pentru Radu Drăgușin la Tottenham

Radu Drăgușin a jucat aproximativ 50 de minute în partida câștigată de Tottenham, cu scorul de 4-0, în fața celor de la Aston Villa. Antrenorul Ange Postecoglou l-a trimis pe român în teren în momentul în care fundașul Micky Van de Ven s-a accidentat și nu a mai putut continua meciul.

„Tricolorul” a avut o prestație solidă, primind aprecieri din partea unor mari foști fotbaliști care au evoluat în Premier League, precum Gary Lineker.

Laszlo Boloni a fost întrebat despre prestația lui Radu Drăgușin și despre șansele pe care românul le poate avea la Tottenham, pentru a prinde un loc de titular. Astfel, tehnicianul consideră că fostul fundaș de la Genoa are nevoie de mai multe minute și de meciuri în picioare pentru a căpăta experiență.

„Un tânăr devine jucător de fotbal când a jucat vreo două campionate titular la echipa lui. Când joci patru meciuri şi intri de 10 ori pentru 20 de minute şi pentru cinci minute, acestea nu sunt într-adevăr prezenţe. Un tănâr devine fotbalist cand îşi demonstrează valoarea timp de doi ani.

Dacă a ajuns acolo, are valoare. Numai că această valoare trebuie să o confirme în condiţii mai speciale, mai grele, mai exigente. La asta trebuie să dea un raspuns şi să confirme în 1-2 ani de zile. Deocamdată, Drăgușin îşi face ucenicia”, a precizat Laszlo Boloni, la Prima Sport.

Ce a declarat Radu Drăgușin după meciul cu Aston Villa

Radu Drăgușin a oferit mai multe declarații după partida câștigată de Tottenham în fața celor de la Aston Villa. Astfel, fundașul român a vorbit despre cum s-a adaptat la echipă, dar și despre prestația pe care a avut-o în cele aproximativ 50 de minute petrecute pe teren.

„Sunt foarte fericit că am câștigat astăzi. A fost un meci foarte important și ne bucurăm că am obținut puncte importante pentru cursa noastră pentru competițiile europene.

Da, îmi lipsea acest sentiment (n.r. emoția de a fi pe teren). Sunt foarte fericit și privesc înainte. M-am simțit foarte bine pe gazon, am avut un ritm foarte bun și cum am spus, sper să primesc cât mai multe șanse de a juca.

Mă simt foarte bine în Anglia. Oamenii de la club m-au primit foarte bine și deja mă simt ca acasă aici”, a spus Radu Drăgușin, după victoria cu Aston Villa.

Publicat: 12 03. 2024, 21:34