Tottenham s-a prăbușit fără Radu Drăgușin și a fost umilită de Newcastle. Cuplul Romero – Van de Ven, distrus de atacantul de 100.000.000 de euro din Premier League

SURSA FOTO: PROFIMEDIA

Tottenham, fără Radu Drăgușin pe teren, a fost umilită de Newcastle în Premier League. Cuplul din defensiva lui Spurs, Romero – Van de Ven, distrus de atacantul de 100.000.000 de euro.

Echipa antrenată de Ange Postecoglou riscă să piardă și ultimul obiectiv din acest sezon, accederea în Liga Campionilor. Spurs a făcut un meci foarte slab, în care românul Radu Drăgușin a fost doar rezervă.

Tottenham s-a prăbușit fără Radu Drăgușin și a fost umilită de Newcastle: Cuplul Romero – Van de Ven, distrus în prima repriză

Olandezul preferat de Postecoglou pe postul lui Radu Drăgușin, Micky van de Ven, a avut parte de o primă repriză teribilă, după ce a gafat la primele două goluri ale gazdelor. Cuplul din apărarea lui Spurs, Romero – Van de Ven, a fost doar spectator la acțiunile de mare clasă ale atacanților de 100 de milioane de euro ai celor de la Newcastle.

Alexander Isak a deschis scorul în minutul 30, după ce a depășit defensiva lui Spurs. Van de Ven a intrat prin alunecare dar nu a putut să îl deposedeze pe atacantul gazdelor. La câteva minute, Anthony Gordon a majorat diferența pe tabelă cu un șut imparabil, după ce a trecut fără probleme de centrul defensivei adverse.

Ange Postecoglou a încercat să revigoreze jocul echipei după pauză, însă fără prea multe rezultate. Alexander Isak a lovit din nou în minutul 51 și a dus scorul la 3-0 în favoarea lui Newcastle. Tehnicianul lui Spurs a replicat rapid cu trei schimbări în atac, dar fără rezultate și pe tabelă. Cu doar trei minute înainte de final, Fabian Schar și-a trecut numele pe lista marcatorilor și a dus scorul la un neverosimil 4-0.

Tottenham a ratat șansa de a urca pe locul 4, ocupat de Aston Villa. Cele două formații sunt la egalitate de puncte (60 de puncte). Newcastle obține a treia victorie în ultimele patru meciuri și urcă până pe locul 6, la 10 puncte în spatele adversarei din această după-amiază.

Rio Ferdinand, reacție haioasă după gafele lui Van de Ven: „Câteodată și Rolls Royce-urile au probleme tehnice”

Fostul internațional britanic l-a lăudat pe fundașul olandez înaintea acestui meci pe care l-a comparat cu un Rolls Royce.

„Un Rolls Royce absolut, unul dintre cei mai buni fundași”, a declarat Rio Ferdinand.

La finalul primei reprize, Rio Ferdinand a făcut o glumă pe seama greșelilor din defensiva lui Spurs și a precizat că, uneori, chiar și acestea dau rateuri.

„Câteodată și Rolls Royce-urile au probleme tehnice”, a completat Ferdinand la pauza meciului.

Publicat: 13 04. 2024, 18:24