Șoc în Premier League! Nou-promovata Leeds United a scris istorie și a învins-o în zece oameni pe Manchester City. Echipa lui Guardiola, „bombardament” cu 29 de șuturi

Manchester City manager Pep Guardiola during the Premier League match at the Etihad Stadium, Manchester.,Image: 578863295, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no

Surpriză imensă în Premier League! Cu gândul la returul cu Borussia Dortmund, din sferturile Ligii Campionilor, Manchester City a pierdut pe teren propriu cu Leeds United, scor 1-2.

Pep Guardiola și-a menajat câțiva oameni de bază, în frunte cu Gungodan și De Bruyne, iar oaspeții au profitat și au dat o lovitură uriașă, în condițiile în care au jucat toată repriza secundă în zece oameni, reușind să și marcheze golul decisiv, cu un om mai puțin.

Chiar și după eșecul cu Leeds United, Manchester City are șanse foarte mari să ia titlul în Premier League, având un avans de 14 puncte în fruntea clasamentului. În plus, echipa lui Pep Guardiola este calificată și în finala Cupei Ligii Angliei, acolo unde va da peste Tottenham, într-un meci în care sunt așteptați aproape 10.000 de suporteri pe Wembley.

Manchester City – Leeds United 1-2. Victorie în zece oameni pentru echipa lui Marcelo Bielsa

În primul meci al zilei din campionatul Angliei, Dallas a deschis scorul înainte de pauză, dar Cooper a văzut imediat cartonașul roșu. A urmat un adevărat „bombardament” al liderului din Premier League: în total, Manchester City a tras la poartă de 29 de ori, dar n-a reușit să obțină nici măcar un punct, după un meci „nebun”.

În cele din urmă, pe fondul presiunii imense, Ferran Torres a egalat în minutul 76 și fanii lui Manchester City așteptau și golul victoriei, doar că Leeds a avut puterea să revină atunci când nimeni nu se mai aștepta: Dallas a reușit dubla pe contraatac, în prelungirile partidei, iar Marcelo Bielsa, l-a bătut pentru prima oară în carieră pe Pep Guardiola. Catalanul o bătuse pe Dortmund tot în ultimele minute și tot cu același scor: 2-1.

Publicat: 10 04. 2021, 17:23
Actualizat: 11 04. 2021, 16:50