Reacția lui Pep Guardiola, după ce Manchester City a pierdut cu Spurs și a ratat șansa de a se apropia de Arsenal: „Nu suntem în situația de a ne gândi să fim campioni”

Manchester City manager Pep Guardiola reacts Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 05 Feb 2023,Image: 754250422, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no

Manchester City nu a putut profita de înfrângerea celor de la Arsenal și a pierdut cu Tottenham, scor 0-1, în cadrul etapei cu numărul 22 din Premier League.

După ce „tunarii” au pierdut, scor 0-1, contra celor de la Everton, Manchester City le-a urmat exemplul.

La doar o zi după înfrângerea lui Arsenal, „cetățenii” au fost învinși de Tottenham Hotspur, scor 0-1.

Singurul gol al partidei a fost marcat de către Harry Kane, în minutul 15 al partidei, după o pasă a lui Pierre-Emile Hojbjerg. Mai mult, căpitanul celor de la Spurs a devenit cel mai bun marcator al formației antrenate în acest moment de Antonio Conte, având 256 de reușite.

Manchester City a ratat șansa să se apropie de Arsenal la doar 5 puncte și a rămas pe locul doi cu 45 de puncte acumulate în 21 de meciuri jucate, având o partidă de recuperat.

La finalul celor 90 de minute, Pep Guardiola s-a arătat dezamăgit de prestația echipei sale și a dezvăluit că nu se mai gândește la cucerirea titlului.

Mai mult, tehnicianul spaniol a acuzat și condițiile meteo din Londra, după înfrângerea echipei sale.

„Cred că am început bine, am creat multe lucruri, dar după o greșeală precum cea de acum două săptămâni am comis-o din nou. Am construit la început, dar s-au apărat foarte bine. Echipa pe care o au este fantastică și sunt suficient de buni. Am sentimentul că împotriva lor tot timpul jucăm bine, dar dintr-un motiv sau altul nu am putut înscrie și nu putem câștiga așa. Nu suntem în situația de a ne gândi să fim campioni.

Venind de la Manchester la Londra este ca și cum ai merge în nordul Europei. Faci 4 ore și 20 de minute pentru a ajunge la un hotel. Este atât de obositor, îmi pare rău”, a dezvăluit Pep Guardiola.

După această victorie, Tottenham a acumulat 39 de puncte și a ajuns pe locul 5 al clasamentului.

Publicat: 05 02. 2023, 22:43
Actualizat: 05 02. 2023, 22:44