Arsenal, spulberată de Manchester City cu 5-0 în Premier League. Pep Guardiola și-a învins fără drept de apel fostul secund | VIDEO

manchester city arsenal premier league

Manchester City a învins-o pe Arsenal cu un neverosimil 5-0, în derby-ul etapei a 3-a din Premier League. „Cetățenii” au arătat o adevărată demonstrație de forță, iar fanii lui Arsenal încep să-și pună semne de întrebare în privința lui Mikel Arteta.

Cifrele „tunarilor” sunt dezastruoase după trei meciuri, nu au înscris niciun gol, au primit 9 și ajung astfel în subsolul clasamentului din campionatul Angliei.

Manchester City – Arsenal 5-0. Cifre dezastruoase pentru „tunari” în startul de Premier League

După doar 12 minute de joc, Pep Guardiola îl conducea pe fostul său secund, Mikel Arteta, cu 2-0, prin golurile înscrise fulgerător de Ilkay Gundogan și Ferran Torres. Cele două reușite au încins spiritele în rândul oaspeților, iar Granit Xhaka a părăsit terenul fiind eliminat după o intrare foarte periculoasă asupra lui Joao Cancelo.

Înainte de pauză, Gabriel Jesus a mărit diferența, pentru ca în repriza a doua Rodri și, din nou, Ferran Torres să producă „manita” pe Etihad Stadium din Manchester.

Posesia a fost net în favoarea lui City, 81%, iar oaspeții nu au avut niciun șut pe poartă și doar o ocazie de gol. Arsenal devine a doua formație din istoria Premier League care înregistrează după trei etape 0 puncte și un golaveraj de -9, prima a fost Wolverhampton, în sezonul 2003-2004, informează Opta Joe.

„E mai mult decât doar un antrenor bun. Are 6-7-8 jucători accidentați, nu îi e ușor. Dacă vor avea încredere în el, poate face o treabă foarte bună la Arsenal”, a declarat Pep Guardiola imediat după meci, despre fostul său secund.

Nu doar Mikel Arteta ar putea pleca de la Arsenal după rezultatul rușinos, ci și directorul sportiv Maurice Edu. Presa din Anglia vehiculează tot mai mult, în ultimele zile, numele lui Antonio Conte pentru banca londonezilor.

Tehnicianul italian este liber după despărțirea de Inter, de la finele stagiunii trecute, și nu ar spune nu unei reveniri în Premier League.

Publicat: 28 08. 2021, 18:18
Actualizat: 28 08. 2021, 18:26