Liverpool a egalat un record vechi de 33 de ani! E incredibil cu cât s-a impus formația lui Jurgen Klopp împotriva lui Bournemouth!

Fabio Carvalho of Liverpool celebrates scoring his side's eighth goal to make the score 8-0 Liverpool v Bournemouth, Premier League, Football, Anfield, Liverpool, UK - 27 Aug 2022,Image: 717000912, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Liverpool a obținut o victorie de-a dreptul incredibilă în etapa a 4-a din Premier League: elevii lui Jurgen Klopp au învins-o cu 9-0 pe Bournemouth!

„Cormoranii” au avut un start ezitant în acest sezon, nu reușiseră să câștige vreun joc în primele 3 runde și veneau tocmai după un eșec în derby-ul cu Manchester United, scor 1-2. Finalista Ligii Campionilor a început în forță și a deschis scorul încă din minutul 3, prin Luis Diaz.

Puștiul Harvey Elliott a dublat avantajul gazdelor cu un șut frumos de la distanță (‘7), iar Trent Alexander Arnold a dus scorul la 3-0 cu cel mai frumos gol al partidei, o execuție superbă, de la 25 de metri, în vinclul porții lui Travers (’28).

Firmino a dus scorul la 4-0, 3 minute mai târziu, iar până la pauză a mai punctat și Virgil Van Dijk, cu o lovitură de cap în urma unui corner (’45).

Elevii lui Klopp au ieșit de la cabine cu aceeași atitudine și au fost răsplătiți imediat, un autogol al lui Mepham în primul minut al reprizei secunde ducând scorul la 6-0. Un sfert de oră mai târziu, brazilianul Firmino a reușit dubla, după o gafă a portarului irlandez (’62).

Intrat la pauză în locul lui Harvey Elliott, puștiul de 19 ani, Fabio Carvalho și-a deschis cont în tricoul „cormoranilor”. Portughezul transferat în această vară de la Fulham a dus scorul la 8-0, în minutul 80. Scorul final a fost stabilit de primul marcator, Luis Diaz, care a reușit și el dubla, printr-o lovitură de cap (’85).

Dacă Roberto Firmino poate fi considerat omul meciului, cu 2 goluri și un hat-trick de pase decisive, la polul opus se află Mohamed Salah, cel care nu a ieșit în evidență decât prin 3 ratări imense.

• Liverpool s-a mai impus cu 9-0 în campionat în 1989. Atunci „cormoranii” au învins pe Crystal Palace
  • A fost și un rezultat de 10-1 într-un meci cu Rotterdam, în 1896, potrivit OptaJoe
Publicat: 27 08. 2022, 19:52
Actualizat: 27 08. 2022, 20:02