De asta Premier League e cel mai spectaculos campionat din lume! Arsenal – Tottenham a fost un adevărat thriller: două goluri marcate într-un singur minut | VIDEO

Son Heung-Min of Tottenham Hotspur scores to make it 2-2 Arsenal v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Emirates Stadium, London, UK - 24 Sep 2023,Image: 807998403, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no

Arsenal și Tottenham au oferit un spectacol total în derby-ul etapei cu numărul șase din Premier League. Cele două rivale și-au împărțit golurile, câte două de fiecare, și punctele, în meciul disputat pe Emirates Stadium.

Arsenal – Tottenham, 2-2, a fost un adevărat thriller

Runda a șasea din Premier League a reprezentat derby-ul londonez din dintre Arsenal și Tottenham. Meciul s-a anunțat spectaculos încă din prima repriză, când, în minutul 26, Cristian Romero (25 ani) și-a introdus mingea în proprie poartă. Ca în minutul 42, Son Heung-min (31 ani) să-și salveze coechipierul și să fructifice pasa lui James Maddison (26 ani) pentru 1-1.

Situația avea să escaladeze în actul secund. Același Romero avea să comită un henț în careu, iar Bukayo Saka (22 ani) îl învinge pe Guglielmo Vicario (26 ani) pentru 2-1, în minutul 54. Numai că, același Son a decis să iasă din nou la rampă și a punctat la faza următoare.

Introdus la pauză de Mikel Arteta, Jorginho (31 ani) a gafat la 40 de metri de propria poartă, Madison a recuperat și i-a pasat decisiv lui Son, care a realizat dubla. Astfel, sud-coreeanul a devenit primul jucător din 1993 care izbutește o dublă pe terenul rivalilor din Londra. Ultimul care a relizat această performanță a fost John Hendry, în urmă cu 30 de ani.

• După acest rezultat, Arsenal și Tottenham au număr egal de puncte după primele șase etape scurse din Premier League, 14, și ocupă locurile 4 și 5.  Liderul clasamentului este Manchester City, cu 18 puncte, urmată de Liverpool și surpriza Brighton, cu 16 și 15 puncte.
Publicat: 24 09. 2023, 18:15