Antrenorul lui Everton, reacție furioasă împotriva arbitrilor din cauza lui Radu Drăgușin! Faza care l-a scos din minți pe managerul Sean Dyche

Radu Drăgușin, fundașul celor de la Tottenham, a intrat pe final în meciul cu Everton, scor 2-2, din etapa 23 a primei ligi engleze.

În mod surprinzător, românul a reușit să-l scoată din minți pe Sean Dyche, antrenorul formației din Liverpool.

Ange Postecoglou, antrenorul celor de la Tottenham, l-a introdus pe Radu Drăgușin în teren abia în minutul 89. Fostul fundaș de la Genoa a fost implicat într-o fază extrem de controversată. Portughezul Beto a căzut lângă Radu Drăgușin, iar Sean Dyche a cerut insistent acordarea unei lovituri de la 11 metri.

Din cauza protestelor intense, antrenorul formației din Liverpool s-a ales cu un cartonaș galben și va rata meciul cu Manchester City. Sean Dyche i-a reproșat și după meci centralului penalty-ul neacordat.

„Toată lumea din public, toată lumea fotbalului a văzut și știe că e decizia greșită, iar eu am luat un galben pentru asta”, a spus englezul, potrivit Liverpool Echo.

Ce a scris BBC despre faza controversată în care a fost implicat Radu Drăgușin

Cei de la BBC au tras și ei câteva concluzii clare în legătură cu faza în care Beto a căzut lângă românul Radu Drăgușin.

„Și mai multă acoperire pe faza defensivă pentru Tottenham în prelungiri. Se cere penalty! Jack Harrison centrează din dreapta, iar Beto cade în careu, susținând că a fost împins de Drăgușin. Faza a fost verificată rapidă de VAR, dar nu se dă nimic. Everton rămâne fără penalty primit în acest sezon de Premier League.

Drăgușin are parte de câteva minute complicate. Îl împinge pe Beto, iar acum pare că a fost mai mult contact.
Faza s-a petrecut la marginea careului, însă Everton nu a primit lovitura liberă pe care o căuta”, a scris publicația britanică.

Publicat: 03 02. 2024, 23:58
Actualizat: 04 02. 2024, 00:01