Anglia, tărâmul miracolelor. Răsturnare ireală de scor: cum s-a terminat meciul în care gazdele conduceau cu 4-0 în minutul 81

Kidderminster și Salford sunt două echipe din liga a șasea de fotbal a Angliei, evident necunoscute amatorilor fotbalului. Dar meciul direct le-a adus în lumina reflectoarelor, pentru că a avut o desfășurare cum rar se vede într-o partidă oficială.

Lider în conferința de nord a ligii a șasea din Albion, Salford nu și-a respectat statutul de favorită, a început dezastruos meciul și, după golurile marcate de Sonupe, Ironside, Vaughan și Bradley, gazdele conducea cu 4-0 în minutul 56. Calculele erau ffinalizate, iar Kidderminster nu mai avea mare lucru de făcut pentru a strânge încă trei puncte, însă finalul a fost unul…neobișnuit.

La 4-0 în minutul 81, Akew a marcat ceea ce părea a fi golul de onoare și nici reușita lui Haughton, din minutul 89, nu a creat mari emoții. În al doilea minut de prelungiri, însă, gazdele au început să simtă pericolul, căci Dieseruvwe a marcat pentru 3-4 și a redat câteva speranțe. Iar în minutul 90+6 inevitabilul s-a produs, dar nu fără dramatism. Oaspeții au primit penalty, Walker l-a ratat, dar a fost pe fază și a înscris pentru 4-4, punând capăt uneia dintre cele mai frumoase reveniri din istoria fotbalului englez.

Iar punctul câștigat dramatic a dus-o pe Salford pe primul loc, cu 73 de puncte.  în conferința de nord a ligii a șasea din Anglia. Kidderminster e a patra, cu 53 de puncte.

Publicat: 25 03. 2018, 15:04
Actualizat: 25 03. 2018, 15:05