Andone a înscris din nou, dar Valencia a triumfat pe „Riazor”. Atacantul echipei naționale a ajuns la trei goluri consecutive în campionat, Pantilimon a fost doar rezervă

Florin Andone a ajuns la trei goluri consecutive marcate în La Liga, după ce a punctat în minutul 88 al meciului cu Valencia. Internaționalul român a împins balonul în poartă, din careul mic, după o recentrare a lui Adrian. Reușita românului n-a ajutat-o prea mult pe Deportivo, care a cedat cu 2-1, pe teren propriu.

Valencia a deschis scorul prin Guedes, care a fost servit ideal de Rodrigo. După pauză, Guedes i-a întors serviciul lui Rodrigo, care a punctat pentru 2-0. Valencia s-a mulțumit cu avantajul de două goluri. Deportivo a avut un debut mai bun de partidă,dar gafa lui Ruben de la primul gol a fost decisivă. Pantilimon a fost doar rezervă la gazde. Andone a marcat golul de onoare în minutul 88, când a câștigat un duel aerian cu Garay în careul mic, la capătul unei recentrări a lui Adrian. Atacantul echipei naționale a ajuns la trei goluri consecutive, după ce a mai înscris în înfrângerea cu Celta Vigo (3-1) și în remiza cu Villarreal (1-1).

În urma acestui rezultat, Valencia a ajuns la 40 de puncte și se menține la două lungimi de Atletico Madrid, ocupanta locului secund. Real Madrid e la opt puncte de „Lilieci”, dar mai are de disputat restanța cu Leganes. Deportivo rămâne pe locul 17, cu un punct peste Deportivo Alaves, prima echipă aflată pe loc retrogradabil.

Publicat: 13 01. 2018, 23:49
Actualizat: 13 01. 2018, 23:50