Amicale de lux în Europa. Feyenoord era condusă cu 3-0 de Fenerbahce în minutul 87, dar a reușit să revină. Inter și Zenit au oferit un spectacol total, Sassuolo a înregistrat o victorie cu 11-0, iar Lyon s-a distrat cu o formație din Premier League

Fenerbahce și Feyenoord au oferit un meci de-a dreptul spectaculos sâmbătă seară, care s-a încheiat la egalitate, scor 3-3. Turcii au condus cu 3-0, dar olandezii au egalat dramatic pe final. Internazionale Milano și Zenit au remizat de asemenea într-o partidă test, cu același scor, 3-3.

Fenerbahce a început en-fanfare meciul cu Feyenoord. Elmas a deschis scorul în minutul 7, Giuliano a majorat avantajul „canarilor” în minutul 14, iar Valbuena a înscris pentru 3-0 în minutul 18. Până spre final nu s-a mai înscris, după care olandezii au pus în scenă o adevărată demonstrație de forță. Berghuis a înscris în minutul 87 ceea ce părea a fi golul de onoare. Toornstra a punctat pentru 3-2 în minutul 90, iar în minutul 90+6, la ultima fază a jocului, același Berghuis a marcat pentru un incredibil 3-3. Robin van Persie, cel ajuns la Feyenoord de la Fenerbahce, a evoluat 73 de minute pentru gruparea din Rotterdam.

Partida dintre Internazionale Milano și Zenit a fost de asemenea electrizantă. Candreva a deschis scorul după un sfert de oră de joc. Noboa a egalat zece minute mai târziu. La cabine s-a intrat cu scorul de 1-1, iar după pauză a început spectacolul. Icardi a înscris pentru 2-1 la scurt timp de la reluare, însă Mak i-a anulat reușita, în minutul 64. Hernani a marcat pentru 3-2 în minutul 73, dar ultima achiziție a italienilor, Lautaro Martinez, a egalat la o distanță de numai două minute.

Alte rezultate înregistrate sâmbătă în meciuri amicale:

• Olympique Lyon – Fulham 4-0 (Terrier 63, 84; M. Diaz 74; M. Cornet 78)
  • Atalanta – Hertha Berlin 3-2 (Barrow 30; G. Mancini 34; Ilicic 56-pen. / Rekik 27; Dilrosun 46)
  • Lens – Saint-Etienne 0-1 (M. Debuchy 42)
  • Everton – Lille 0-0, 2-4 după lovituri de departajare
  • Atromitos – AEK Atena 0-0
  • Sevilla – Benfica 0-1 (N. Castillo 57)
  • Sassuolo – Real Vicenza 11-0 (D. Berardi 2, 43-pen., S. Sensi 22; A. Duncan 25, 40; K. Boateng 28, 32; Raspadori 49; Bandinelli 55; K. Babacar 72, 83)
  • Fiorentina – Venezia 0-1 (Segre 90+1)
  • Galatasaray – Valencia 1-2 (Onyekuru 69 / R. Vezo 36; Latorre 52)
Publicat: 22 07. 2018, 09:14
Actualizat: 22 07. 2018, 09:23