Alibec a debutat la Bologna, în Serie A, în meciul cu Juventus. Torinezii și-au consolidat locul 1 în Italia

După ce a avut o prestație apreciată miercuri în Cupa Italiei, Denis Alibec a bifat primele minute pentru Bologna în Serie A, în meciul cu Juventus. Pioli l-a introdus pe teren în minutul 89, dar jucătorul împrumutat de la Inter nu a putut împiedica înfrângerea echipei sale cu 2-0.

Chiar și fără o parte a titularilor, menajați de Conte pentru meciul din Ligă cu Galata, „Bătrâna Doamnă” s-a impus lejer prin golurile marcate de Vidal, în minutul 13, și Chiellini în minutul 90.

A fost al șaptelea meci consecutiv în care Juventus a câștigat fără să primească gol. Echipa lui Conte și-a consolidat poziția de lider în Serie A, având 40 de puncte, cu 6 în plus față de AS Roma.

Echipele de start:

Bologna (3-4-2-1): Curci; Antonsson, Natali, Mantovani; Garics (65′ Cristaldo), Perez (46′ Laxalt), Khrin, Morleo; Kone, Diamanti; Bianchi (89′ Alibec).
Rezerve: Agliardi, Stojanovic, Radakovic, Crespo, Cech, Pazienza, Della Rocca, Christodoulopoulos, Acquafresca, Cristaldo.

Juventus(3-5-2): Buffon; Barzagli, Ogbonna, Chiellini; Isla, Vidal, Pogba, Marchisio, Peluso (66′ Asamoah); Vucinic (39′ Llorente), Quagliarella (70′ Tévez).
Rezerve: Storari, Vannucchi, Motta, Bonucci, Lichtsteiner, Caceres, De Ceglie, Padoin.

Publicat: 07 12. 2013, 10:01
Actualizat: 07 12. 2013, 10:02