Alexandru Maxim a jucat 18 minute pentru Stuttgart în înfrângerea, 0-2, cu Borussia Monchengladbach

Internaționalul român Alexandru Maxim, în vârstă de 26 de ani, a jucat 18 minute în înfrângerea lui VfB Stuttgart, scor 0-2, cu Borussia Monchengladbach, în șaisprezecimile Cupei Germaniei.

Golurile partidei au fost marcate de americanul Fabian Johnson, în minutul 31, din pasa lui Andre Hahn, și Lars Stindl, în 84, din pasa lui Fabian Johnson. Alexandru Maxim a ajuns, astfel, la a 12-a partidă pentru formația germană la care a fost transferat în 2013, pentru care a marcat un gol și a oferit patru pase decisive în acest sezon.

Echipa trimisă în teren de către antrenorul Hannes Wolf: Langerak – Klein, Baumgartl, Sunjic, Insua – Gentner, Zimmermann – Mane, Ozcan, Asano – Tashchy. Pe parcurs au mai intrat, în afara lui Alexandru Maxim, Kevin Grosskreutz și Hans Nunoo Sarpei.

În șaisprezecimile Cupei Germaniei s-au mai calificat SV Hamburg, Lotte, Arminia Bielefeld, Eintracht Frankfurt, Hertha Berlin, Munchen 1860 și Sandhausen.