Alertă la Real Madrid înaintea El Clasico: Martin Odegaard va lipsi o lună de pe gazon

Martin Odegaard va lipsi de pe teren pentru Real Madrid până la următoarea pauză competițională, generată de meciurile echipelor naționale.

Mijlocașul norvegian al madrilenilor va lipsi o lună din cauza unei accidentări la mușchiul solear drept.

Martin Odegaard va lipsi la următoarele 6 meciuri ale celor de la Real Madrid, inclusiv marele derby cu FC Barcelona

Starul norvegian Martin Odegaard a suferit accidentarea, de la mușchiul solear drept, la antrenamentele premergătoare meciului cu Cadiz, pierdut de madrileni acasă cu 0-1.

Veștile proaste continuă pentru Odegaard, după ratarea calificării la Campionatul European de anul viitor. Tânărul mijlocaș de 21 de ani va lipsi din toate competițiile care se vor juca în luna octombrie. El a suferit o fisură în mușchiul solear drept, conform unui raport medical al clubului de vinerea trecută.

După ce i-au fost oferite 2 zile de repaus pentru a vedea cum progresează accidentarea, a fost supus unei noi rezonanțe magnetice, în urma căreia verdictul primit a fost unul crunt: o fisură a mușchiului solear drept.

Ca urmare a acestui rezultat, starul norvegian va absenta la următoarele 6 meciuri oficiale ale echipei „blanco”: primele 3 etape din faza grupelor Champions League și 3 meciuri din LaLiga, El Clasico de pe 24 octombrie și meciurile cu Huesca și Valencia. Odegaard a absentat deja de la înfrângerea cu Cadiz.

Extenuat după meciurile naționalei

Mijlocașul de 21 de ani nu va face deplasarea cu echipa Norvegiei, în pauza competițională pentru meciurile de calificare ale naționalelor, și va putea evolua, în funcție de recomandările medicilor, la partida cu Alaves.

Starul norvegian a evoluat în toate cele 3 meciuri ale Norvegiei din ultimele 2 săptămâni, 111 minute contra Serbiei, pentru calificarea la Campionatul European din 2021, 70 de minute contra României și 78 de minute în meciul cu Irlanda de Nord, ambele victorii în Nations League. În total , peste 4 ore de joc.

Acum, el va lipsi și de la meciurile contra României (15 noiembrie) și Austriei (19 noiembrie). Accidentarea suferită este una problematică, putând fi luat drept exemplu în acest sens Gareth Bale.

Publicat: 19 10. 2020, 19:02