Al doilea meci, prima înfrângere. Zi proastă pentru Mourinho: United, învinsă de o echipă mică din Premier League

Jose Mourinho (55 de ani) are probleme încă din debutul noului sezon de Premier League. În etapa a doua, Manchester United a fost învinsă, duminică, scor 3-2, de Brighton, echipa lui Florin Andone.

Certat cu șefii, nevoit să atace noua stagiune fără transferuri mari, fără piesele grele Alexis Sanchez și Nemanja Matic, Mourinho a avut parte de o după-amiază nefastă în Premier League. După o reprezentație jenantă a apărării, Murray (minutul 25) și Duffy (minutul 27) au marcat golurile care au dus la un scor, 2-0, foarte puțin probabil. Degeaba a redus Lukaku diferența în minutul 34, pentru că pauza l-a prins nervos pe managerul portughez, care a și plecat mai repede spre cabine. Și nu a plecat la 1-2, ci la 1-3, pentru că neamțul Pascal Gross a transformat un penalty în minutul 44.

Cu Lingard și Rashford introduși la pauză, cu Fellaini aruncat în luptă după o oră de joc, United a reușit doar să se apropie de Brighton, printr-un penalty al lui Paul Pogba, în prelungiri.

Cu trei puncte după două etape, United e vecină de clasament cu Brighton (locurile 10 și 11) pentru care Florin Andone nu a prins lotul, fiind accidentat.

Publicat: 19 08. 2018, 21:45
Actualizat: 19 08. 2018, 21:46