Ajaccio a rezistat miraculos în fața lui PSG: 37 de șuturi, un singur gol!

PSG a avut 37 de șuturi la poartă, dintre care 22 cadrate pe buturile lui Ochoa

Excelent a rezistat Ajaccio în fața lui PSG în remiza obținută duminică de corsicani pe terenul campioanei, scor 1-1! După golul superb marcat de Pedretti în minutul 9, oaspeții au cedat deliberat posesia. Iar riscul s-a dovedit până la urmă câștigător.

Deși au avut o posesie incredibilă, 81%, și 37 de șuturi la poartă, dintre care 22 cadrate și trei bare, parizienii nu au reușit să obțină decât un punct, grație golului lui Cavani (86). Totul din cauza portarului Guillermo Ochoa, care a apărat excelent, primind nota 9 în cotidianul „L”Equipe”. Iar antrenorul lui Ajaccio, Fabrizio Ravanelli, a rezumat excelent jocul: „Băieții mei au fost niște eroi”!

În schimb, Adrian Mutu nu a fost deloc prezent în joc. Schimbat în minutul 53 cu Oliech, românul a primit doar nota 4 din partea „L”Equipe”, fiind considerat „nepregătit fizic și prea izolat”.

Publicat: 20 08. 2013, 08:23
Actualizat: 20 08. 2013, 08:24