Aguero a intrat în istoria Premier League! Golul din derby-ul cu Liverpool stabilește un record incredibil. City s-a impus cu 5-0 în duelul cu „cormoranii”

Sergio Aguero a intrat în istoria Premier League. Atacantul argentinian al celor de la Manchester City a devenit cel mai bun marcator non-european din istoria campionatului Angliei, Aguero marcând în meciul cu Liverpool al 124-lea gol al său în Premier League. Manchester City – Liverpool s-a terminat 5-0.

Precedentul record era deținut de Dwight Yorke. Fotbalistul din Trinidad Tobago care a evoluat pentru Aston Villa, Manchester United sau Sunderland a marcat 123 de goluri.

Aguero a deschis scorul în derby-ul cu Liverpool din etapa a patra a Premier League în minutul 24. Gabriel Jesus a majorat diferența pentru gazde în minutul 45+6, astfel că City conduce cu 2-0 cu la pauză.

Prima repriză a fost prelungită cu 8 minute după ce portarul lui Manchester City, Ederson Moraes, a avut nevoie de îngrijiri medicale. Sadio Mane a avut o intrare extrem de dură la goalkeeper-ul lui City, lovindu-l cu crampoanele în față. În cele din urmă Mane a fost eliminat în minutul 37, iar Bravo i-a luat locul lui Ederson în poartă în minutul 45+1.

Manchester City – Liverpool s-a terminat 5-0. Sergio Aguero, în minutul 24, Gabriel Jesus, în minutele 45+6 și 53, și Leroy Sane, în minutele 77 și 90+1, au marcat golurile învingătorilor.

Publicat: 09 09. 2017, 15:30
Actualizat: 09 09. 2017, 17:10