Adrian Ursea, prima victorie pe banca lui Nice. Echipa antrenorului român a câștigat în inferioritate numerică

Nice's new coach Adrian Ursea gestures during the French L1 football match Nice against Rennes at the Allianz Riviera stadium in Nice, on December 13, 2020.,Image: 575665171, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Singurul antrenor român din Ligue 1 a reușit prima victorie pe banca lui Nice. Formația lui Adrian Ursea s-a impus în deplasare, cu 2-0, pe terenul lui Nimes, într-o partidă în care cele două goluri s-au marcat în ultimele cinci minute. Flavius Daniliuc a fost din nou titular și a jucat toate minutele.

Adrian Ursea a reușit în sfârșit să guste din cupa victoriei. Nice s-a impus pe terenul lui Nimes, deși a jucat mai bine de o jumătate de oră cu om mai puțin pe teren. Morgan Schneiderlin a primit cartonașul roșu în minutul 57, dar oaspeții au fost mai proaspeți pe final de meci și au înscris două goluri.

Prima reușită a fost semnată în minutul 85 de Dame N’Doye, fratele lui Ousmane N’Doye, iar Claude Maurice a stabilit scorul final. Nice are 21 de puncte și a urcat pe locul 11

Flavius Daniliuc, titular și integralist

Flavius Daniliuc a fost din nou titular. A intrat mereu din primul minut, în campionat, după ce Adrian Ursea a fost numit antrenor principal. A lipsit într-o singură partidă, cu Hapoel Be’er Sheva în Europa League, dar atunci a fost accidentat.

Fundașul de 19 ani a rămas pe teren toate cele 90 de minute ale partidei cu Nimes. Flavius Daniliuc s-a născut în Austria, dar este fiul unor emigranți români. El a jucat pentru reprezentativele U15-U19 ale Austriei, dar regulamentul îi permite să joace și pentru naționala de seniori a României.

„Nu va juca niciodată pentru România atâta vreme cât nu se va rezolva problema mafiei din fotbalul de acasă”, anunța Mihai Daniliuc, tatăl lui Flavius, în 2014, pentru GSP.

Publicat: 16 12. 2020, 23:47
Actualizat: 17 12. 2020, 00:29