Accidentare horror pentru Neymar! Brazilianul a părăsit terenul în lacrimi | VIDEO

Fotbalistul brazilian al celor de la Paris Saint-Germain, Neymar (29 de ani), s-a accidentat, duminică, în partida câștigată de echipa sa, scor 3-1, pe terenul celor de la Saint-Etienne, în etapa a 15-a din Ligue 1.

În minutul 84 al partidei, Neymar a încercat să protejeze o minge, în timp ce un adversar intrase în alunecare. Piciorul său stâng a aterizat pe piciorul fotbalistului lui St.Etienne, iar apoi, la impactul cu gazonul, Neymar nu a apucat să înfigă crampoanele, aterizând greșit, iar glezna s-a sucit îngrozitor.

Brazilianul a rămas întins pe gazon, în timp ce urla de durere. Patru minute i-au fost acordate îngrijiri medicale, până să fie schimbat cu Eric Dina. A părăsit terenul pe targă. Entorsa pare să fie una gravă, care va necesita o perioadă lungă de repaus.

Accidentare gravă pentru Neymar!

Chiar dacă este prea devreme pentru a face un pronostic, Neymar va lipsi câteva săptămâni bune, în funcție și de gravitatea entorsei, cât de grav i-au fost afectate ligamentele.

În timp ce i se acordau îngrijiri medicale lui Neymar, un suporter, cel mai probabil al lui Saint Etienne a intrat pe gazon, însă a fost oprit la timp de Kylian Mbappe. Fotbalistul brazilian a fost huiduit momente bune de fanii gazdelor, crezând că acesta simulează.

Neymar și-a creat o reputație de fotbalist care dramatizează prea mult faulturile, chiar și atunci când acestea nu au intensitate. Chiar dacă nu a fost vorba de un contact fizic puternic, de data aceasta accidentarea este una reală, gravă.

Golurile celor de la Paris Saint-Germain au fost marcate de Marquinhos (min. 45+1, 90+1), Di Maria (min. 79), în timp ce pentru St.Etienne a marcat Bouanga (min. 23).

În această partidă, a fost consemnat și debutul legendarului fundaș spaniol Sergio Ramos, plecat în această vară de la Real Madrid. Ibericul a fost titular și integralist în meciul cu Saint Etienne și s-a achitat bine de sarcini.

Publicat: 28 11. 2021, 16:20
Actualizat: 28 11. 2021, 16:26