AC Milan, umilită de Lazio în etapa a treia din Serie A! Immobile, eroul unui meci în care romanii au marcat patru goluri în 12 minute

În etapa a treia din Serie A, Lazio a învins AC Milan, scor 4-1, duminică, într-un meci în care fundașul român Ștefan Radu a fost titular pentru gazde.

Ciro Immobile a reușit un hat-trick pentru gazde împotriva echipei care a eliminat CS U Craiova din preliminariile Europa League. Immobile a deschis scorul în minutul 38, din penalty, iar după numai patru minute a marcat din nou, cu un voleu din interiorul careului, după o centrare a lui Lulic. În minutul 48 atacantul italian a semnat tripla, cu un șut la colțul scurt, din poziție de unu la unu cu Donnarumma. Luis Alberto a punctat pentru 4-0 la capătul unui contraatac. Montolivo a marcat golul de onoare pentru AC Milan, în minutul 56, cu o reluare din careul mic. Calhanoglu a șutat violent din afara careului, iar mingea a ajuns la mijlocașul italian care a punctat pentru 4-1.

Ștefan Radu a fost titular la Lazio, într-o linie de trei fundași, alături de Wallace și De Vrij. Fostul jucător al lui Dinamo București a fost înlocuit cu Ramos Marchi cu zece minute înainte de finalul partidei. Gazdele au terminat meciul în inferioritate numerică. Parolo a primit al doilea cartonaș galben în minutul 90+3.

Rezultatele de duminică din Serie A:
Inter Milano – SPAL 2-0 (Icardi-pen. 27′, Perisic 89′)
Atalanta – Sassuolo 2-1 (Cornelius 35′, Petagna 77′ / Sensi 28′)
Cagliari – Crotone 1-0 (Sau 33′)
Udinese – Genoa 1-0 (Jankto 16′)
Hellas Verona – Fiorentina 0-5 (Simeone 2′, Thereau-pen. 10′, Astori 24′, Veretout 62′, Dias 89′)

Publicat: 10 09. 2017, 19:18
Actualizat: 10 09. 2017, 19:19