Absolut GENIAL. Guardiola, așa cum nu l-ai văzut niciodată. VIDEO | Ce a făcut după golul lui Robben

• Guardiola s-a bucurat ca un copil la reușita lui Bayern, în disputa cu Schalke.

Bayern nu se regăsește în acest start de retur. După înfrângerea usturătoare de la Wolfsburg, 4-1, bavarezii nu au reușit să se impună nici aseară, în disputa cu Schalke de pe teren propriu, scor 1-1.

Campioana Germaniei a trăit periculos, Boateng fiind eliminat încă din minutul 17, după un fault în careu din postura de ultim apărător. Din fericire pentru formația lui Guardiola Choupo Moting a ratat, astfel că, ușor-ușor Robben&Co și-au impus stilul de joc.

În atare condiții, golul olandezului din minutul 67 a produs o adevărată explozie de bucurie pe Allianz Arena. Pep, în general foarte temperat, nu a făcut excepție, luându-l în brațe pe arbitrul de rezervă, care încerca să îi explice faptul că a părăsit spațiul tehnic.

Avantajul lui Bayern a durat doar 5 minute, Howedes egalând la o fază fixă, dar trupa lui Guardiola are în continuare un avans liniștitor în fruntea clasamentului: 8 puncte.