A marcat iar, dar spune că prima înfrângere a Barcei în campionat nu este o surpriză!** Messi: „Era inevitabil”

Messi spune că înfrângerea Barcelonei nu este o surpriză. Argentinianul a marcat din nou pentru catalani

În minutul 25, scorul era 2-0 pentru Barcelona

Invincibilitatea Barcelonei a luat sfârșit. După 19 etape în care au strâns 55 de puncte, jucătorii lui Vilanova au pierdut sâmbătă, în etapa a 20-a, pe terenul lui Real Sociedad, deși în minutul 25 conduceau cu 2-0 (Messi 7, Pedro 25). Revenirea gazdelor, care au marcat golul victoriei în prelungiri, a fost facilitată și de eliminarea lui Pique (56). Fundașul catalan a primit al doilea galben la începutul reprizei secunde, deși la pauză a fost atenționat de antrenorul său să nu mai faulteze. „I-am spus lui Pique să fie atent, pentru că la primul fault era foarte probabil să fie avertizat”, a dezvăluit Vilanova după meci.

Noi recorduri pentru Messi

În ciuda înfrângerii, partida cu Sociedad nu a fost un coșmar pentru Messi. „Este normal să mai și pierdem. Odată și odată trebuia să se întâmple. Era inevitabil”, a spus „Balonul de Aur”, care sâmbătă și-a mai adăugat două recorduri în palmares. Argentinianul a devenit al doilea jucător din istoria campionatului Spaniei care înscrie 29 de goluri în primele 20 de etape (primul a fost Pruden, în sezonul 1940-1941) și a marcat în al 10-lea să meci consecutiv, performanță pe care la Barcelona au mai reușit-o doar Martin (1942-1943) și Ronaldo (1996-1997).

Vilanova nu va sta pe bancă joi, la meciul de Cupă cu Malaga. El va pleca în SUA pentru tratament, unde va sta 10 zile

Publicat: 21 01. 2013, 08:39
Actualizat: 21 01. 2013, 08:40