„A fost mai periculos decât Huntelaar!”** Marica, lăudat de nemți după primul gol reușit în Bundesliga

Românul a fost lăudat de presa germană după ce a înscris primul gol în acest sezon de Bundesliga, în meciul pierdut de Schalke la Stuttgart, scor 1-3

Marica a mai înscris de trei ori în acest sezon pentru Schalke, de fiecare dată în Cupă

Deși a fost criticat dur de „L’Equipe”, care i-a acordat nota 3 după meciul de marți cu Montpellier din Liga Campionilor, scor 1-1, Ciprian Marica și-a păstrat sâmbătă locul de titular la Schalke pentru meciul cu Stuttgart. Poate și pentru că și-a întâlnit fosta echipă, de care nu s-a despărțit în relații tocmai bune! Iar românul de 27 de ani nu a dezamăgit! A marcat în minutul 11, după o reluare simplă din careu, dar Schalke a pierdut cu 1-3, după un hat-trick al bosniacului Ibisevic, cel care a marcat și în meciul tur cu Steaua, din grupele Europa League.

„A fost mai periculos decât Huntelaar, colegul său din atac. A mai avut o șansă mică de gol, pe lângă reușita din minutul 11”, au rezumat cei de la „Der Westen” evoluția românului, care a fost notat cu 3,5, într-un sistem în care 1 înseamnă „excelent”.

Marica are șapte goluri în 44 de meciuri pentru Schalke în ultimele două sezoane

Publicat: 10 12. 2012, 03:00
Actualizat: 10 12. 2012, 03:00