A debutat Fabregas!** Cesc a câștigat în 8 minute cât a câștigat la Arsenal în 8 sezoane

Fostul căpitan al „tunarilor” a debutat miercuri seară în tricoul Barcelonei. Transferul său fusese anunțat duminică, la pauza partidei tur din Supercupă, de pe „Bernabeu”. Cesc a debutat în retur pe „Nou Camp”, și după opt minute jucate a câștigat deja un trofeu cu Barça.

Messi a fost eroul Supercupei, cu o „dublă” de senzație. Nicio noutate. A mai decis un trofeu, a mai bătut niște recorduri, dar o parte din istoria trofeului a fost scrisă și de Fabregas. Intrat pe gazon în locul lui Pedro (82), într-un moment în care Supercupa părea că merge în prelungiri (2-2), Cesc a contribuit la golul victoriei. Apoi a provocat, involuntar, scandalul uriaș de la final (90+4). Faultul criminal al lui Marcelo asupra sa a fost scânteia care a provocat meleul uriaș între cele două echipe și care s-a soldat, pe lângă eliminarea brazilianului, cu plecările mai devreme la vestiare ale lui Ozil și Villa. „Faultul asupra lui Fabregas a fost intenționat și criminal”, a spus la final Xavi.

Un debut fericit totuși pentru Cesc, care a reușit în câteva minute, la Barcelona, mai mult decât în ani întregi cu Arsenal.

2 trofee a cucerit Fabregas cu Arsenal în opt ani (Cupa și Supercupa Angliei, în 2005)

Publicat: 19 08. 2011, 08:53
Actualizat: 19 08. 2011, 08:54