A avut nevoie de doar 17 minute ca să-și arate clasa! VIDEO Schwinsteiger a debutat cu gol în MLS. Vezi reușita campionului mondial

Mijlocașul german Bastian Schweinsteiger a marcat un gol la debutul pentru Chicago Fire, care a remizat cu Montreal Impact, sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-2, într-o partidă disputată în campionatul nord-american de fotbal.

Schweinsteiger, care a evoluat tot meciul, a deschis scorul în minutul 17, după ce a reluat cu capul, din marginea careului de șase metri, mingea centrată din dreapta de către atacantul ghanez David Accam.

Luis Solignac a mai înscris pentru Chicago Fire, în prelungirile reprizei a doua, în timp ce golurile oaspeților au fost marcate de Matteo Mancosu și Jean Ballou, în minutele 61, respectiv 90.

Bastian Schweinsteiger s-a transferat de la Manchester United la Chicago Fire la sfârșitul lunii martie, fără să apuce să joace vreun meci în acest sezon din Premier League. Transferul său în MLS i-a pus în dificultate pe jurnaliștii americani. La prezentarea oficială, mijlocașul german a fost întrebat dacă noua lui echipă poate să câștige Cupa Mondială, odată cu venirea sa.

În vârstă de 32 de ani, Schweinsteiger a cucerit titlul mondial cu naționala Germaniei, în 2014, după o finală câștigată în fața Argentinei.

Publicat: 02 04. 2017, 10:56
Actualizat: 02 04. 2017, 10:57