A 100-a victorie în „Derby d”Italia”! Juventus a câștigat fără dubii cu Inter

Juventus a câștigat duminică seara meciul cu Inter, scor 3-1, în ceea ce a devenit a 100-a victorie a „bianconerilor” în „Derby d”Italia”

• Arturo Vidal a marcat al 11-lea gol din acest sezon de Serie A, egalându-l pe Tevez în topul golgheterilor lui Juve
  • Inter e pe locul șase în Serie A, cu 33 de puncte, la două în spatele locului 5, ocupat de Verona, care duce în Europa League

Vidal a avut o nouă prestație excelentă pentru Juventus, încununată cu un nou gol

De 222 de ori se întâlniseră în istorie Juventus și Inter, în ceea ce a devenit „Derby d”Italia”, duelul echipelor cu cele mai multe titluri din istorie în Serie A. Însă parcă niciodată în ultimul deceniu, derby-ul nu a părut atât de dezechilibrat! Partida venea la doar câteva zile după ce fanii milanezilor au amenințat că boicotează echipa, în urma deciziei conducerii de a realiza un schimb Freddy Guarin – Mirko Vucinic, la care Juve urma să mai adauge o sumă de bani. Protestul fanilor l-a trezit pe noul patron al interiștilor, Erick Thorir, care s-a opus tranzacției. Însă „pata” a rămas, o nouă dovadă a faptului că Inter nu mai reprezintă o forță în Serie A în acest moment.

Fundașii lui Inter au privit neputincioși cum Juventus înscrie gol după gol în derby-ul de aseară

Defensiva, bat-o vina

Evident, punctul slab al interiștilor e defensiva. Altădată un compartiment „betonat” de Jose Mourinho, apărarea pe care o are la dispoziție Mazzarri este comică. Iar trio-ul Campagnaro – Rolando – Juan Jesus și-a dovedit din nou slăbiciunile în minutul 15, când Rolando a uitat să iasă la ofsaid după o pasă a lui Pirlo, iar Lichsteiner, insinuat în careul advers, a pedepsit adversarul cu o lovitură perfectă de cap! Tot o greșeală de plasament a dus și la golul secund, marcat de Chiellini imediat după pauză (47). Iar cireașa de pe tort a venit peste alte opt minute, când Vidal – la al 11-lea gol pentru Juve în acest sezon, golgheter alături de Tevez – a profitat de o nouă bâlbâială în defensiva lui Inter și a dus scorul la proporții de forfait. Golul de onoare, marcat de Rolando (71) n-a mai contat. „Bătrâna Doamnă” nici măcar nu a forțat, dar a fost aproape să facă 4-1 prin Vucinic, mingea lovind însă bara.

Fanii lui Juve au realizat o nouă coregrafie impresionantă înaintea meciului cu Inter din această seară

26 de puncte în clasament în fața Interului

N-a fost doar un succes care a dus-o pe Juve la 9 puncte în fruntea campionatului, după 22 de etape. Ci și „centenarul” în fața lui Inter, a 100-a victorie în „Derby d”Italia”, față de doar cele 69 de succese ale marii rivale! Mai mult, „Bătrâna Doamnă” s-a distanțat la 26 de puncte de Inter și la 30 de Milan în clasamentul Serie A, dovadă clară a superiorității campioanei ultimelor două sezoane din Italia.

Juventus – Inter 3-1 (Lichtsteiner 15, Chiellini 47, Vidal 55 / Rolando 71)