Borussia Dortmund – Hertha Berlin 1-0. Emre Can a adus victoria gazdelor! Milioane de oameni au văzut în direct imaginea serii în Europa, după moartea lui George Floyd | VIDEO REZUMAT

31 May 2020, North Rhine-Westphalia, Paderborn: Dortmund's Marcel Schmelzer (C) celebrates scoring his side's fifth goal with teammates during the German Bundesliga soccer match between SC Paderborn 07 and Borussia Dortmund at the Benteler Arena. Photo: Lars Baron/Getty Images Europe/Pool/dpa - IMPORTANT NOTICE: DFL and DFB regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

În ultimul meci al zilei din Bundesliga, Borussia Dortmund a refăcut diferența de 7 puncte față de Bayern Munchen, după ce echipa lui Favre a bătut-o pe teren propriu pe Hertha Berlin, scor 1-0. Sancho și colegii lui s-au distanțat la 4 puncte de locul al treilea din Germania: Leipzig a surprins pe toată lumea după ce s-a împiedicat surprinzător în fața codașei Paderborn, scor 1-1.

Chiar înaintea meciului dintre Borussia Dortmund și Hertha Berlin, jucătorii celor două echipe au oferit momentul serii în Europa: fotbaliștii s-au pus în genunchi la centrul terenului, așa cum au protestat și starurile din Premier League, după ce afro-americanul George Floyd și-a pierdut viața în urma unei acțiuni brutale a patru polițiști.

Emre Can, omul decisiv pentru Borussia Dortmund cu Hertha Berlin

După 0-0 la pauză, Jadon Sancho a fost aproape să deschidă scorul: englezul ratat însă o ocazie imensă în minutul 51: starul Borussiei a primit în poziție ideală de la Thorgan Hazard, dar nu a reușit să-l învingă pe Jarstein, fost adversar al României în preliminariile pentru Euro 2020.

Victoria Borussiei Dortmund a fost adusă de mijlocașul Emre Can. Fotbalistul de 26 de ani venit de la Juventus a punctat în minutul 57, după un assist oferit de Brandt, întreaga fază fiind una extrem de spectaculoasă.

Tot sâmbătă, Bayern Munchen a făcut iar spectacol și a învins-o cu 4-2 pe Leverkusen, după o primă repriză în care formația lui Hansi Flick a punctat de trei ori.

Echipele de start:

Borussia Dortmund: Burki – Piszczek, Can, Akanji – Hakimi, Witsel, Delaney, Guerreiro, Hazard, Brandt, Sancho

Antrenor: Lucien Favre

Hertha Berlin: Jarstein – Pekarik, Boyata, Torunarigha, Mittelstadt, Skjelbred, Darida, Grujic, Ibisevic, Lukebakio, Dilrosun

Antrenor: Bruno Labbadia

Borussia Dortmund – Hertha Berlin 1-0 (VIDEO REZUMAT AICI)