Bayern Munchen, la un pas și jumătate de un nou titlu în Bundesliga! Borussia Dortmund a fost pur și simplu spulberată de Bayer Leverkusen și este la nouă puncte de marea rivală

Dortmund's players react after the 1-5 during the German first division Bundesliga football match between Borussia Dortmund and Bayer Leverkusen in Dortmund on February 6, 2022.,Image: 659948921, License: Rights-managed, Restrictions: DFL REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS AS IMAGE SEQUENCES AND/OR QUASI-VIDEO, Model Release: no, Credit line: Profimedia

Bayern Munchen este foarte aproape de un nou titlu în Bundesliga!

Borussia Dortmund a pierdut categoric duelul cu Bayer Leverkusen. Oaspeții s-au impus cu un incredibil 2-5 și speră să prindă locul de Champions League.

Leverkusen a prins o zi de excepție și a scris istorie duminică, reușind în premieră să marcheze de patru ori pe terenul celor de la Dortmund.

Dortmund – Leverkusen 2-5. Bayern Munchen, cale liberă spre un nou titlu în Bundesliga

În fața a 10.000 de spectatori, meciul a început cum nu se poate mai prost pentru gazde: autogolul lui Akanji a fost primul semn pentru un adevărat coșmar.

La pauză, Leverkusen a condus cu 3-1, după ce Andrich a găsit breșa perfectă și a marcat superb dintr-o lovitură liberă.

În partea a doua, Tah și Diaby au dus scorul la un neașteptat 1-5, dar Tigges mai redus din proporțiile eșecului, cu golul din prelungiri.

Eliminată surprinzător de St. Pauli din Cupa Germaniei, Dortmund este la nouă puncte de Bayern, după al șaselea eșec din Bundesliga.

În aceste condiții, Dortmund se poate concentra pe parcursul din Europa League, acolo unde o așteaptă dubla cu Rangers, în 16-imi.

Publicat: 06 02. 2022, 18:37